SOUL - Severná Kórea dnes vyhlásila, že vyšetrovanie smrti jej občana v Malajzii je plné "dier a rozporov". Podľa agentúry AP tak nepriamo hovorila o zrejme zavraždenom nevlastnom bratovi severokórejského vodcu Kim Čong-una.
"Hlavnú zodpovednosť za jeho smrť leží na vláde Malajzie, pretože občan KĽDR zomrel v jej krajine," uvádza sa vo vyhlásení právneho výboru severokórejského parlamentu zverejnenom agentúrou. Severná Kórea uviedla, že vyšetrovanie zo strany malajzijských úradov je nespravodlivé a ovplyvnené juhokórejskou vládou, ktorá obviňuje Pchjongjang z vraždy Kim Čong-nama. Malajzijská polícia zatiaľ priamo neoznačila Severnú Kóreu za páchateľa, ale pátra po niekoľkých Severokórejčanoch podozrivých z vraždy.
Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) dosiaľ nepriznala, že mŕtvym mužom je Kim Čong-nam. Ako poznamenala juhokórejská tlačová agentúra Jonhap, Pchjongjang zverejnil dnešnú svoju reakciu prostredníctvom svojej Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA), ktorá Kim Čong-nama nemenovala, písala iba o "severokórejskom občanovi s diplomatickým pasom".
Generálny inšpektor malajzijskej polícia Khalid Abu Bakar v stredu informoval, že zoznam podozrivých bol rozšírený o druhého tajomníka severokórejského veľvyslanectva v Kuala Lumpure a jedného zo zamestnancov severokórejského štátneho leteckého dopravcu Air Koryo. Vyjadril pritom predpoklad, že obaja sa stále nachádzajú na území Malajzie.
"Dúfame, že (severo-)kórejské veľvyslanectvo bude s nami spolupracovať a umožní nám, aby sme ich rýchlo vypočuli. Ak nebude, prinútime ich, aby za nami prišli," povedal Khalida. V súvislosti s úmrtím Kim Čong-nama po incidente na letisku v Kuala Lumpure z 13. februára už malajzijská polícia zatkla štyri osoby vrátane dvoch žien - Indonézanky a Vietnamky, ktoré na neho údajne zaútočili nešpecifikovanou jedovatou látkou.
Najmenej jedna z týchto žien tvrdí, že sa stala obeťou podvodu a nechala sa na túto akciu nahovoriť s tým, že ide o súčasť zábavného televízneho programu. Polícia vyhlásila pátranie aj po ďalších piatich podozrivých, avšak predpokladá, že štyria z nich krátko po atentáte utiekli z Kuala Lumpuru a v súčasnosti sú pravdepodobne v Pchjongjangu.
Vyšetrovatelia sa domnievajú, že ide o ľudí, ktorí poskytli útočníčkam toxín, požadujú preto od veľvyslanectva Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, aby zistilo miesto ich pobytu a vydalo ich. Severná Kórea podľa Khalida zatiaľ neposkytla Malajzijčanom v tejto záležitosti nijakú pomoc Generálny inšpektor taktiež informoval, že hlavné podozrivé z atentátu na Kim Čong-nama boli vycvičené na to, ako potrieť tvár obete toxínom a následne si umyť ruky.