Streda1. január 2025, dnes je Nový rok,

Putinova návšteva bola provokácia, tvrdili maďarskí demonštranti: Ruského prezidenta vypískali

Vladimír Putin a Viktor Orbán Zobraziť galériu (3)
Vladimír Putin a Viktor Orbán (Zdroj: SITA/AP)

BUDAPEŠŤ - Budapeštianska návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina bola "provokáciou" voči Európe a nezávislému Maďarsku, zaznelo dnes večer na demonštrácii opozičnej strany Együtt (Spolu) v bočnej uličke neďaleko parlamentu. Vyše 300 protestujúcich, ktorých polícia k parlamentu nepustila, Putina vypískalo.

Politička tejto strany Zsuzsa Szelényiová  pripomenula, že maďarský premiér Viktor Orbán ešte pred niekoľkými rokmi hovoril, že Maďarsko nebude "najveselším barakom" Gazpromu. Maďarsko bolo za vlády Jánosa Kádára označované za najveselší barak východného bloku.

Szelényiová poznamenala, že si Rusko ako krajinu váži, ale Putinova politika podľa nej protirečí všetkému, čo si predstavuje pod pojmom sloboda a bezpečnosť. "Hľadajme spojencov v Európe a od Putina si držme odstup," adresovala výzvu vláde. Predseda Együtt Viktor Szigetvári zdôraznil, že "v maďarskom parlamente nemá čo hľadať vojnový zločinec, akým je Vladimir Putin". "Hanba Orbánovi, že prijal takéhoto človeka," dodal.

Vladimír Putin
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP)

Opozičná radikálna strana Jobbik privítala Putinovu návštevu, avšak pripomenula, že aj Orbán hlasoval v Bruseli za sankcie voči Moskve. Maďarsko by podľa nej malo v budúcnosti plniť úlohu sprostredkovateľa medzi Západom a Ruskom. Schôdzku Putina s Orbánom ostro kritizovala opozičná Maďarská socialistická strana i ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP). Maďarský premiér podľa nich zradil Maďarov.

Putin a Orbán sa zhodli na nutnosti posilnenia boja proti terorizmu

Na nutnosti posilnenia medzinárodného boja proti terorizmu sa dnes v Budapešti zhodli prezident Ruskej federácie Vladimir Putin s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom. Putin, ktorý absolvoval jednodňovú pracovnú návštevu Maďarska, rokoval s Orbánom v prvom rade o hospodárskych otázkach. Zhodnotili však aj medzinárodnú situáciu.

V súvislosti so situáciou na Ukrajine ruský prezident povedal, že za zintenzívnením bojov na východe Ukrajiny vidí snahu vlády v Kyjeve získať financie od Európskej únie a týmto spôsobom sa snaží vynútiť si súcit nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. "Kampaň Hillary Clintonovej podporili aj ukrajinskí oligarchovia," dodal Putin. Rusko podľa jeho slov očakáva, že racionálne zmýšľajúce sily na Ukrajine, ale aj v iných krajinách sveta nedovolia, aby sa situácia ďalej vyhrotila. "V opačnom prípade prinútime Kyjev k splneniu minskej dohody," uzavrel.

Vladimír Putin a Viktor
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP)

Orbán k situácii na Blízkom východe podotkol, že Maďarsko chce pomôcť tamojším kresťanom. To je podľa jeho vyjadrenia úloha, ktorá prislúcha krajine, akou je Maďarsko. O spolupráci Maďarska s Ruskom premiér povedal, že tú komplikovalo medzinárodné prostredie. "Na západe Európy bola v móde politika namierená proti Rusku," zdôraznil Orbán, podľa ktorého medzinárodné sankcie voči Rusku za anexiu Krymu a za úlohu, ktorú Rusko zohralo v ukrajinskej kríze, spôsobili obom krajinám vážne ekonomické škody, pričom strata Maďarska dosahuje 6,5 miliardy dolárov (6,02 miliardy eur). "Problémy, ktoré nie sú hospodárskeho charakteru, nemožno riešiť hospodárskymi prostriedkami. Nie je správne prenášať konflikty do sveta ekonomiky," povedal predseda maďarskej vlády.

Putin pred novinármi zdôraznil, že mimoriadnu pozornosť na dnešných rokovaniach venoval s Orbánom výstavbe dvoch nových blokov atómovej elektrárne v Paksi. "Tento projekt v hodnote 12 miliárd eur vytvorí 10.000 nových pracovných miest," podčiarkol ruský prezident, ktorý Maďarsko označil za spoľahlivého a solventného partnera.

"Máme záujem na vzájomnej spolupráci. Budeme hľadať spôsob, ako zrealizovať dodávky zemného plynu. Boli by sme radi, keby sa podarilo tieto otázky čiste hospodárskeho charakteru zbaviť nánosu politiky. Zdôrazňujem, že žiadny smer dodávky plynu nie je vylúčený. A to ani smerom cez Bulharsko, ktoré podľahlo tlaku Európskej komisie. Ak si to Bulharsko rozmyslí, môžeme znova rokovať, potrebujeme ale mať istotu, že ruské podniky neutrpia škody spôsobené nepremyslenými rozhodnutiami," poznamenal Putin, ktorý v tejto súvislosti zdôraznil nutnosť dialógu s Bruselom, ale aj s jednotlivými krajinami EÚ v rámci dvojstranných vzťahov.

Viac o téme: MaďarskoBudapešťViktor OrbánVladimi Putin
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu