BRATISLAVA - Americká armáda varuje, že budúca vojna s Ruskom alebo Čínou by mohla byť "Extrémne smrteľná a rýchla. Experti hovoria, že nadchádzajúce desaťročie sa bude zásadne líšiť od posledných 25 rokov. Ako príklad "vojny budúcnosti" uvádzajú predstavu pozemných bojov dávnej minulosti, ktoré sú zrýchlené a podporené umelou inteligenciou. Presné munície budú položené vo väčších strategických oblastiach, kde všetko riadi rýchlosť internetu.
Ide o predstavu, ktorej sa pridržiava americká armáda. Na základe nej sa usiluje pripraviť sa na zneškodnenie a porazenie nepriateľov Ameriky v priebehu niekoľkých nasledujúcich desaťročí.
Národ čelí existenciálnej hrozbe z "moderných národných štátov, ktoré pôsobia agresívne v militarizovaných súťažiach," povedal generálporučík Joseph Anderson, armádny zástupca náčelníka štábu pre operácie, plány a školenia na výročnom zasadnutí Asociácie Americkej armády tento týždeň vo Washingtone.
Ako informuje defenseone.com, na zasadnutí odznelo, že Čína je rastúcou hrozbou, no nie je jediná, ktorá môže svojou silou zasiahnuť celý svet. Technologicky stále napreduje, a preto núti Pentagon premýšľať a pripravovať sa na "násilie vo váhe, ktoré americká armáda nevidela od vojny v Kórei," uviedol generálmajor William Hix, Andersonov zástupca, a dodal: "Konvenčné konflikt v blízkej budúcnosti bude extrémne smrtiaci a rýchly. A nebudeme mať stopky."
Prečítajte si aj:
Ruské médiá vystrašili národ: Raketový útok Američanov, o pár hodín museli s pravdou von
Podľa Hixa začne vojna s minimálnym upozornením. Armáda musí preto nájsť spôsoby, ako udržať vysokú pripravenosť a naučiť sa rýchlejšie konať. Ešte revolučnejší dopad bude mať umelá inteligencia a autonómne systémy na bojisku. "Je pravdepodobné, že rýchlosť udalostí bude namáhať naše ľudské schopnosti," povedal Hix adodal: "Je predpoklad, že rýchlosť s akou môžu stroje rozhodovať v ďalekej budúcnosti, sa vyrovná našim schopnostiam a utvorí nový vzťah medzi človekom a strojom."