Nedeľa24. november 2024, meniny má Emília, zajtra Katarína

Práve online: Ako vybrať ten správny krúžok pre vaše dieťa?

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: PR)

Príliš veľa rodičov kladie pri nástupe do školy na deti vysoké nároky. Deťom naplánujú aj dva krúžky denne s pocitom, že robia pre budúcnosť svojich detí to najlepšie. Výber množstva krúžkov a ich zameranie však treba dôkladne zvážiť. Psychologička Silvia Langermann bude online, pýtajte sa v pondelok od 11:30.

Okrem času, ktorý deti strávia v škole učením sa základných vedomostí je dôležité viesť ich aj k niečomu, čo dieťa obohatí a bude rozvíjať aj jeho zručnosti či tvorivosť po iných stránkach. Dnes majú deti a ich rodičia možnosť vybrať si z veľkého množstva krúžkov, ktoré sa zameriavajú či už na športové, vzdelávacie alebo umelecké činnosti detí rôzneho veku. Výbeh krúžku vhodného pre vaše dieťa preto netreba podceniť.

Pri výbere tých správnych krúžkov je preto dôležité sústrediť sa na to, v čom je dieťa dobré, čomu sa rado venuje a čo ho zaujíma, ale aj na to, čo bude preňho dôležité do budúcnosti, ako napríklad cudzí jazyk či pohybová aktivita. Množstvo rodičov v snahe dať svojmu dieťaťu to najlepšie prihlási svoje dieťa do viacerých krúžkov rôzneho zamerania. Často si tak rodičia kompenzujú svoje nenaplnené sny, no neuvedomujú si pri tom, aké to môže byť pre dieťa stresujúce a časovo náročné.  Je zbytočné zavaliť dieťa príliš veľkým množstvom krúžkom, najmä pokiaľ ide o mladšie deti, ktoré si ešte len privykajú na prvé povinnosti. „Každému rodičovi odporúčam, aby jeden až dva dni v týždni pre dieťa vyhradil čisto len na hru a voľný čas. Na zvyšné dni môže dieťaťu naplánovať krúžky, ideálne však také, ktoré podporujú jeho tvorivosť,“ odporúča psychologička Mgr. Silvia Langermann, Ltc.

Deti sú od prírody vnímavé a zvedavé, preto je vhodné tieto vlastnosti podporovať a rozvíjať. Pre mladšie deti sú vhodné aktívne hry, kde sa môžu zapojiť do kolektívu. Cítia tak podporu svojich rovesníkov a súčasne rozvíjajú svoje sociálne zručnosti. Staršie deti sa môžu vyjadriť napríklad aj cez umenie či hudbu. „V súčasnosti je v ponuke aj veľa kurzov, ktoré spájajú tieto aktivity dohromady a dieťa môže získať aj čosi navyše. Napríklad sa naučí po anglicky spontánne, cez básničky, hry, kreslenie či tanec. Výskumy totiž potvrdzujú, že kognitívne schopnosti, kreativita, aj logické myslenie detí, ktoré rozumejú aj inému jazyku okrem materinského, je podstatne vyššia,“ radí psychologička.

Práve také sú kurzy angličtiny Helen Doron pre deti od 3 mesiacov do 19 rokov, na ktorých deti s cudzím jazykom začínajú postupne – od počúvania, pochopenia a hovorenia. Až neskôr, keď sú tieto zručnosti dostatočne upevnené, venujú sa čítaniu a písaniu. Vďaka malým skupinkám majú deti dostatočný priestor na aktívne vyjadrovanie a používanie jazyka v kontexte reálnych situácií. Ich veľkou výhodou je však aj to, že sa pritom netrápia, pretože sa ho učia pre nich zábavným spôsobom. Na hodinách je využívaná pozitívna motivácia, zvedavosť aj hravosť detí.

Pozitívne skúsenosti s takýmito kurzami potvrdzuje aj známa rozhlasová moderátorka Petra Bernasovská: „Keď sme prišli  na hodinu Helen Doron, mojej dcérke sa tam hneď zapáčilo. Hovorila, že sa na hodine veľa hýbu a kreslia, majú farebné materiály, veľa hudby. Materiály, ktoré si doniesla domov v peknej taške, ukazovala všetkým a nevedela sa dočkať, kedy si vypočuje, čo má na CD-čkach. Pre jej motiváciu a chuť chodiť na cudzí jazyk som nemusela urobiť nič, išlo to úplne samo. Dodnes je moja dcéra usmiata pred každou hodinou a z hodiny odchádza šťastná a spokojná. A keď je moje dieťa šťastné, naučilo sa veľa nového, robí úžasné pokroky v angličtine,  nie je  pre mňa nič lepšie a som spokojnou mamou.“

Ak chcete vašim deťom venovať úspešnejší a bezstarostnejší život, prihláste sa s nimi na ukážkovú hodinu angličtiny pre deti Helen Doron, ktorá je úplne zadarmo http://helendoron.sk/ukazkova-hodina-zadarmo. Avšak bez ohľadu na to, aký je ich vek, im dajte vedieť, že chcete počuť, čo majú na srdci a že ste tu vždy pre nich.

Mgr. Silvia Langermann, Ltc.

Silvia Langermann je absolventkou štúdií Sociálnej a pracovnej psychológie i Fakulty manažmentu na Univerzite Komenského v Bratislave. Je držiteľkou titulu Ltc. (Licence To Coach) v Odbornom združení Coachok v Budapešti v odbore Life Coaching i certifikátu ACC (Associate Certified Coach) od ICF (International Coach Federation).

Od roku 2011 sa naplno venuje svojej spoločnosti a koučingovej poradni Power Coaching s. r. o. v Bratislave, kde spája psychológiu s koučingom. V oblasti životného koučingu (Life Coaching) majú za sebou množstvo individuálnych koučingových sedení, školení a motivačných stretnutí, kde využíva vlastnú metódu koučovania na základe medzinárodne uznávaných nástrojov a metód ICF – International Coach Federation. Vo Vitality koučing úzko spolupracujú s trénerom a výživovým poradcom zaoberajú sa zvládaním záťaže, stresu, schopnosťou zvýšiť výkon a cítiť sa pri tom lepšie.

-Reklamná správa-

Nahlásiť chybu

Online Rozhovor

19.09.2016 12:36 - otázka od Emília
Dvanásťročný syn vystriedal už množstvo krúžkov a záujmových útvarov - rôzne druhy športov, hudobný nástroj, výtvarnú... Pri ničom ale dlho nevydrží, všetko ho po čase prestane baviť a už tam nechce chodiť. Nechávame ho, nech si vyberie, no bojím sa, že mu to ostane do budúcna aj vo vyššom veku taký vyberavý a pri ničom čomu sa bude venovať nevydrží dlho. Nemáte nejaké tipy ako ho správne motivovať v tomto smere?
Príjemný deň milá Emília Ďakujem veľmi pekne za otázku, je dobré ak sa s dieťaťom dohodnete, aby si lepšie premyslel kam chce chodiť a keď sa rozhodne tak nech vydrží aspoň pol rok. nie je dobré podporovať ho v častých zmenách krúžkov. silvia langermann
19.09.2016 12:23 - otázka od Klára
Dobrý deň, vidím, že veľa otázok sa venuje učeniu sa cudzích jazykov a kurzom, chcela by som sa opýtať, myslíte si, že je dobré ak sa rodič (Slovák) so svojim dieťaťom od narodenia rozpráva po anglicky? Je to vhodný spôsob osvojovania si cudzieho jazyka? Ďakujem za odpoveď a želám pekný deň, Klára.
Príjemný deň milá Klára, Ďakujem veľmi pekne za otázku. V tomto prípade je dôležité si uvedomiť, že ak ja neviem ten jazyk úplne dokonale, tak to dieťa naučím ten nie dokonalý jazyk. Zároveň jazykom dávam aj určitú časť kultúry, takže si musím uvedomiť že čo dávam dieťaťu. Veľmi podstatné je, že od malička rozprávam s dieťaťom v cudzom jazyku, tak sa tak mám rozprávať s nim stále, nie len vtedy keď sa mi to páči. Ak rodič ovláda dokonale ten jazyk. Ak napríklad pracuje 15 rokov ako lekár vo Viedni a prednáša, komunikuje v nemčine na odbornej profesionálnej úrovni. Ak sa mama rozpráva s deťmi po Slovensky, nevidím žiadny problém. Avšak ak som bola 4mesiace na work and travel a teraz sa budem rozprávať s mojim dieťaťom po anglicky, je pravdepodobné že úroveň angličtiny je "kuchynská" - to neodporúčam. Zároveň neodporúčam zabúdať predať dieťaťu materinský jazyk, to je dôležitejšie než cudzie jazyky. krásny deň silvia lanegermann
19.09.2016 12:15 - otázka od Tereza
Dobry den, chcela by som sa spytat, aky pocet hodin cudzieho jazyka do tyzdna je optimalny pre prvaka na ZS, tak aby sa naucil anglictinu, ale zaroven necitil privelku zataz popri vsetkych enach ktore teraz zaziva? Dakujem
Príjemný deň prajem mila Tereza, Koľko angličtiny sa vyučuje na aktuálnej ZS, o tom rozhoduje samotná škola. Na druhej strane existujú krúžky angličtiny, ktoré nezaťažujú deti lebo sú navrhnuté tak, aby boli pre deti zážitkom, učia ich cez rozprávky, pesničky, aktívnu hru a zážitky. Ja osobne môžem odporučiť Helen Doron English kurzy. Deti sa doma nepotrebujú učiť anglické slovíčka, dostanú ku kurzu CD na domáce počúvanie a cez pasívne počúvanie CD nahrávok a pomocou záživných aktivít na hodinách, priamo v angličtine, sa deti učia prirodzene angličtinu. krasny den, všetko dobré Silvia Langermann
19.09.2016 12:12 - otázka od szylvia
Ako motivovať dieťa-druháka, ktorému sa nechce chodiť do školy, učiť sa, o návšteve krúžkov ani nehovorím? Je potrebná návšteva psychológa?
Príjemny deň prajem milá Szylvia Nie je to jednoznačné, avšak skúste nám zavolať a na základe konkrétnych informácií Vám budem vedieť odporúčiť čo ďalej www.coaching-poradna.sk
19.09.2016 12:10 - otázka od hanka
Dobrý deň, viete mi poradiť, aký krúžok je vhodný pre 11 r. hyperaktívne dieťa? Skúšali sme futbal i výtvarnú. no nič ju veľmi nebavilo.
Príjemný deň prajem milá Hanka, Ideálne je ak má dieťa pohybový krúžok, alebo aktivitu- nemusí to byť vôbec pravidelný, platený krúžok- ale napríklad pravidelný futbal na dvore, pravidelné bicyklovanie. A ideálne je mať aj záujmový výtvarná, hudobná alebo jazyková aktivita. Deti sú chvála Bohu aktívne, ak by neboli, tak je problém. Ideálny je krúžok kde je veľa podnetov, ktoré dieťa zaujmú, ideálne je ak dieťa robí niečo čo ho baví. Môže byť jazykový kurz, alebo výtvarná, alebo hra na gitare- nech sa páči jemu. krásny deň silvia langermann
19.09.2016 12:06 - otázka od emma
mali by sa deti venovat kruzkom aj cez prazdniny? alebo by mali radsej cez prazdniny oddychovat?
Príjemný deň prajem, je to veľmi individuálne, nevidím dôvod prečo by dieťa nemohlo navštevovať kurzy v lete. Väčšinou však inštitúcie, ktoré kurzy poskytujú majú pauzu, respektíve majú kurzy iného druhu. http://helendoron.sk/holidays krásny deň silvia langermann
19.09.2016 12:03 - otázka od adel
Dcéra navštevuje krúžok gymnastiky, no veľmi jej to nejde. :( Je lepšie ju motivovať, aby sa nevzdávala, aj keď na to asi nemá predispozície alebo radšej spolu vybrať nejakú inú aktivitu, ktorú ľahšie zvládne?
Príjemný deň prajem milá Adel, Ďakujem veľmi pekne za otázku. je to otázka na ktorú nie je všeobecná odpoveď. Ak dieťa začne chodiť, alebo sa rozhodne chodiť na nejaký krúžok je dobré ho motivovať a podporiť aby aj chodil na krúžok ďalej, preberá zodpovednosť za svoj výber a učí sa vytrvalosti. Je fajn ak dieťa prekonáva samé seba, je ok aj keď sa dieťa naučí alebo si uvedomí že nemusí a dokonca sa ani nemá porovnávať, že je dobré aké je. Nemusí byť olympionik, stačí ak sa hýbe a je mu pritom dobre. Zároveň je však jednoduché skĺznuť do toho že dieťa nútime a ono nechce chodiť. to neodporúčam. Najlepšie je s nim komunikovať motivovať, vypočuť si názor a dohodnúť sa. Prípadne skúsiť pár hodín a rozhodnúť sa potom. Ak sa dieťa necíti dobre na hodine, alebo sa dokonca cíti zle, tak treba nájsť aktivitu kde sa bude cítiť dobre. Kde si zvyšuje sebavedomie. Ale uvedomme si že dieťaťu sa zvyšuje sebavedomie aj keď sa prekonáva. krásny deň silvia langermann
19.09.2016 11:52 - otázka od simona
Ako viesť dieťa k záujmom, ktorým sa rodičia nevenujú? Napríklad ak s manželom nevieme po anglicky, ako by sme sa mali pripravovať so synom na krúžok angličtiny?
Príjemný deň prajem milá Simona, Ďakujem veľmi pekne za otázku. Nie je potrebné dieťa viesť iba k tomu čomu sa my rodičia venujeme. Ideálne je ak dieťa prerastie svojich rodičov. Najlepšie je ak dieťa navštevuje kurzy, ktoré s nim pracujú na hodine ale na domáce úlohy majú napríklad pozeranie videa, počúvanie hudby, a podobne. Skúste pozrieť napríklad pesničky tu: http://helendoron.sk Ale pozor majú aj vedľajšie účinky!! Je dosť pravdepodobné že si ich budete pospevovať aj Vy s manželom :) Krásny deň, Všetko dobre silvia langermann
19.09.2016 11:45 - otázka od sisa
Myslite si ze polrocne dieta je uz pripravene navstevovat kurzy cudzieho jazyka? Odnesie si z toho nieco?
Príjemný deň prajem milá Sisa, Ďakujem pekne za otázku. Pri takom malom dieťati hovoríme viac o osvojovaní si jazyka/jazykov, než o učení sa jazyka. Polročné dieťa si už aktívne osvojuje svoj materinský jazyk, vďaka rodičom a ponúknutým jazykovým vnemom, čo mu poskytujú. Hovoria na dieťa, spievajú mu uspávanky, detské pesničky . Už v maternici dieťa počuje a vníma jazyk/jazyky. Ak mu ponúknete ako polročnému ešte ďalší jazyk, napríklad cez jazykový kurz, dieťa sa bude zoznamovať a prijímať už druhý jazyk, ktorý sa mu stane úplne prirodzené a bude naraz osvojovať prirodzene dva jazyky. Takýto kurz napríklad ponúka Helen Doron English už od troch mesiacov. Tento kurz odporúčam aj ako psychológ ale aj ako mama troch detí. Krásny deň, všetko dobre silvia langermann
19.09.2016 11:43 - otázka od lili
Je vhodne, aby dieta (8r.) navstevovalo kruzky dvoch cuzdich jazykov - anglictina a nemcina? nebude sa mi to pliest?
Srdečne pozdravujem milá Lili, 8 ročné dieťa je schopné učiť sa 2 jazyky bez problémov , to je prakticky schopné dieťa už od narodenia. Je však podstatné aby tie jazykové kurzy dieťa chcelo navštevovať. Nie je dobré dieťa nútiť, avšak ak má chuť učiť sa jednoznačne ho v tom treba podporovať. Držím palce, S úctou Silvia Langermann
19.09.2016 11:40 - otázka od samuel
Dobrý deň, kedy je teda najvhodnejší čas začať s krúžkami? napríklad 4-5 rokov, nie je ešte skoro na učenie sa cudzích jazykov? Deti majú raz do týždňa angličtinu v škôlke, no tam sa veľa nenaučia, myslíte, že je vhodné aby navštevovali ešte kurz pomimo? Nebude to pre nich priveľa učenia a povinností? Pekný deň.
Príjemný deň prajem, Každé dieťa je hlavne osobnosť samo o sebe. Sledujte dieťa či vyžaduje kolektív, či vyžaduje samotu a najlepšie je prispôsobiť sa jeho potrebám. Je však pravda, že vek 4-5 rokov je absolútne ideálny na učenie sa jazykov, veď mozog dieťaťa cca do 6-7 rokov života ukladá jazykové vnemy zo všetkých jazykov do tej istej oblasti mozgu ako materinský jazyk. Je pre dieťa veľkou výhodou ak sa v tomto veku učí cudzí jazyk, napríklad angličtinu. Ale nezabúdajme, že je dôležité vybrať si jazykový kurz, ktorý vedie odborník vyškolený pre výučbu jazykov pre túto vekovú kategóriu a kurzy, ideálne ak majú kurzy aj dlhoročné tradície a skúsenosti. Ak si vyberiete kurz, kde sa dieťa nemusí „učiť“, ale bude sa hrať a hravo nadobúdať poznatky a zážitky v angličtine, určite to nebude zaťažujúce pre neho. Navyše ak sa dostane potom do školského prostredia, kde sa už bude treba „učiť“, angličtinu bude vnímať úplne prirodzene a pôjde mu to ľahšie.

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu