WASHINGTON - Podľa amerických a nemeckých spravodajských služieb hackerská armáda Kybernetický kalifát v skutočnosti nikdy nepracovala pre teroristickú organizáciu Islamský štát (Daeš), ale je to súčasť ruskej tajnej internetovej špionáže vedenej proti Západu.
Strach z novej vojny je tu: Po ruskej armáde smerujú ku Krymu aj ukrajinské vojská!
Kybernetický kalifát mal pracovať pre Daeš ako jeho internetová zbraň proti nepriateľom. Za dva roky napadol ciele v mnohých krajinách, vrátane údajného získania prístupu k prísne tajným e-mailom, ktoré patrili vyšším britským vládnym úradníkom, preniknutia do databázy amerického ministerstva obrany a on-line zverejnenie osobných údajov zo 1400 vojenských pobočiek
Najväčšej mediálnej slávy sa mu dostalo v apríli 2015 po nabúraní sa do francúzskeho televízneho kanála TV5Monde a zmene obsahu internetovej stránky s heslom "Je suis ISIS." Tento útok videli milióny ľudí na celom svete a skupine sa dostalo pozornosti, ktorú potrebovala.
Američanmi vedená koalícia proti Daeš vzala hrozbu Kybernetického kalifátu vážne a nasadila mnohé spravodajské zdroje na sledovanie a štúdium skupiny. Obavy Západu vzrástli tento rok v apríli kvôli správam, že hackeri Daeš chcú vytvoriť nový Spojený Kybernetický kalifát. Spojenie džihádistických hackerov z viacerých krajín by predstavovalo významnú on-line hrozbu.
Pentagón oznámil rozpútanie skutočnej kybernetickej vojny proti Daeš, vrátane útokov amerického kybernetického komanda proti komunikácií Daeš v snahe narušiť jeho činnosť. Akcie Pentagónu sa však nesústredili iba na internetové pole, ale v auguste 2015 bol pri nálete na sýrske mesto Rakka, baštu Daeš, zabitý Junaid Hussain, 21-ročný britský džihádista pakistanského pôvodu, ktorý bol najznámejším hackerom skupiny.
Už dlhší čas sa však šepká, že Kybernetický kalifát nie je to, čo o sebe tvrdí. Francúzske spravodajské slúžby skúmali skupinu tesne po útoku na TV5Monde a dospeli k záveru, že hackeri vlastne nemajú nič spoločné s Daeš, ale s Kremľom, a to najmä skupinou APT 28, ktorá je podľa západných bezpečnostných expertov tajnou rukou Moskvy. Inými slovami je Kybernetický kalifát ruská spravodajská operácia.
Americké tajné služby, vrátane National Security Agency, ktorá riadi americkú počítačovú špionáž, prišli k podobným záverom. "APT 28 je ruská spravodajská služba," vysvetlil expert NSA. "Hoci Kybernetický kalifát deklaruje podporu Daeš, neexistujú žiadne náznaky, technické alebo iné, že je so skupinou prepojený."
Denník Der Spiegel zverejnil, že nemecké špionážne služby tiež dospeli k záveru, že kalifát je v skutočnosti tajná ruská operácia. Podľa nich má Kremeľ na výplatnej listine svojich bezpečnostných agentúr 4000 hackerov. Spolu ide o impozantnú kybernetickú silu, ktorá pôsobí na rôznych frontoch tak, aby narúšala záujmy Západu.
Kybernetický kalifát je inak povedané ruskou operáciou pod falošnou vlajkou. V špionáži však nejde o žiadny nový prvok, ale bežnú prax, s ktorou majú Rusi bohaté skúsenosti. Informoval portál observer.com.