MILÁNO - Egyptský faraón Tutanchamón ani viac ako 3300 rokov po svojej smrti neprestáva udivovať archeologickú komunitu. Najnovší výskum totiž potvrdil, že jedna z dýk, ktorú našli v jeho hrobke, je vyrobená z materiálu, ktorý nepochádza zo Zeme.
Polytechnická univerzita v talianskom Miláne pomocou vysoko citlivého röntgenu preskúmala dýku, s ktorou pochovali múmiu slávneho egyptského panovníka. Experti zistili, že obsahuje 10 percent niklu a 0,6 percenta kobaltu. Ide o rovnakú zmes kovov, akú obsahovalo jedenásť meteoritov, ktoré dopadli na Zem.
Objav storočia! Faraónova hrobka skrýva tajné miestnosti, leží v nich Nefertiti?
Dýka pochádza zhruba zo 14. storočia pred naším letopočtom. Má zlatú rukoväť, ktorá je ukončená okrúhlym krištáľom. Bola v zlatom puzdre, na ktorom sú vyobrazené ľalie, perie a hlava šakala.
V dobe bronzovej boli predmety vyrobené zo železa cennejšie než tie zo zlata. Bolo to preto, lebo Egypťanom sa ťažšie pracovalo s kovom ako s inými materiálmi.
Archeológ Howard Carter objavil Tutanchamónovu hrobku v roku 1922. Vedci pracovali s teóriou, že dýka bola vyrobená z meteoritu, no predošlé analýzy dopadli s rozporuplným výsledkom. Teraz sa to vďaka spektrometrii podarilo dokázať. "Starí Egypťania podľa nás už vtedy vedeli, že kusy železa, ktoré našli na Zemi, prileteli z vesmíru," uviedli autori výskumu.