RÍM - Priberá sa po paleolitickej diéte? Strava ľudí doby kamennej, bohatá na tuky a proteíny a chudobná na sacharidy, ktorú mnohí volia preto, aby schudli, môže mať opačný účinok. Ukazuje to výskum austrálskych vedcov, pri ktorom bolo pôvodne cieľom preukázať priaznivé účinky diéty jaskynných ľudí. Vyšlo však najavo, že táto diéta môže spôsobovať výrazný a rýchly prírastok na váhe, píše taliansky denník Corriere della Sera.
FOTO Vypapaná Ruska (25) valcuje internet: Po schudnutí sa z nej vykľula oslňujúca kráska
Stále populárnejšia paleo diéta, prezentovaná ako spôsob, ktorý sa dajú zhodiť prebytočné kilogramy, tiež nemá veľký vplyv na také choroby, ako je cukrovka, syndróm dráždivého čreva a sklerózu multiplex.
Tím vedcov z Melbournskej univerzity vedený expertom na diabetes Sofem Andrikopulosom hodlal overiť, či paleo diéta môže byť prospešná pre pacientov s cukrovkou alebo prediabetes. Vedci vybrali laboratórne myši s nadváhou so symptómami prediabetu. Jednej skupine myší podávali normálnu stravu a druhej skupine paleo diétu. A myši z druhej skupiny pribrali len za osem týždňov o 15 percent.
Táto štúdia oživila medzi vedcami debaty o kontroverznej diéte ľudí doby kamennej. Experti sú stále skeptickejší k takémuto štýlu stravovania. Andrikopulos očakával, že myši po paleo diéte schudnú, a výsledky štúdie ho prekvapili.
"Tučné myši ešte viac pribrali a zvýšila sa im koncentrácia glukózy v krvi," uviedol Andrikopulos. Keby diétu dodržiaval človek vážiaci 80 kilogramov, čoskoro by dosiahol 92 kilogramov, uvádza vedec. "Paleo diéta rozhodne nie je pre všetkých. Ak sa niekto znepokojuje kvôli svojej váhe a zdravotnému stavu, mal by sa obrátiť na profesionálov, na lekára a nutričného poradcu," dodáva.
Slávny austrálsky šéfkuchár Pete Evans si vyslúžil veľkú kritiku, keď zverejnil kuchárku, v ktorej odporúčal podávať novorodencom vývar z kostí.
Paleo diéta je spôsob stravovania, kedy sa konzumujú výhradne potraviny, aké jedli naši predkovia v paleolite: mäso, ryby, ovocie, zelenina a vajcia. Nejedia sa žiadne obilniny, strukoviny, mliečne výrobky, rafinovaný cukor a soľ. Zníženie príjmu cukrov a sodíka môže byť považované za klad tejto stravy, ale úplné vylúčenie obilnín a strukovín a zvýšená konzumácia červeného mäsa je podľa nutričných poradcov veľmi negatívna. Zvýšená konzumácia červeného mäsa je navyše spájaná so zvýšením rizika vzniku nádorov.