BRATISLAVA – Na Slovensku máme stovky problematických lokalít s enviromentálnou záťažou. Spravidla ide o skládky, ktoré na mieste znečistenia odpočívajú už niekoľko desaťročí a predstavujú hrozbu v podobe časovanej bomby, ktorá môže kedykoľvek uvoľniť svoj skrytý obsah.
Podľa slov Maroša Stana z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia SR je v súčasnosti v Informačnom systéme environmentálnych záťaží evidovaných 1 963 lokalít. Z toho je 900 z nich registrovaných ako pravdepodobná environmentálna záťaž, 279 lokalít je potvrdených ako envirozáťaž a 784 lokalít je registrovaných ako sanovaná, čiže rekultivovaná lokalita. „Medzi 26 najrizikovejších, ktoré by sa mali likvidovať, patria najmä záťaže v rušňových depách. Environmentálne záťaže predstavujú spravidla staré znečistenie, ktoré vznikalo na spomínaných lokalitách celé desaťročia. Znečistenie vznikajúce v súčasnosti nie je považované za environmentálnu záťaž. Ide o environmentálne škody, ktoré sú regulované inými právnymi predpismi,“ spresnil Stano.
Odborníci vyvrátili slovenské mýty o triedení odpadu: Brusel je na tom horšie ako Bratislava!
Medzi lokality, ktoré by bolo prioritne potrebné odstrániť a riešiť, patria okrem skládky vo Vrakuni aj skládky gudrónov v obci Predajná, areál podniku Chemko Strážske, Zlaté Moravce - bývalý areál Calexu, železničné depá (napr. v Leopoldove, Štúrove, Košiciach, Spišskej Novej Vsi, Vrútkach a inde), niektoré letiská (Prešov) a viaceré armádne areály (napr. Martin, Piešťany, Michalovce a iné).
Ekotoxikológ o nebezpečných látkach všade okolo nás: Nekupujte lacné plasty z dovozu!
„Na riešenie environmentálnych záťaží je do roku 2021 potrebných 210 miliónov eur. Najviac peňazí, 180 miliónov eur, treba na sanáciu záťaží, ďalšie si vyžiada prieskum či monitoring lokalít. Slovensko môže na tento účel čerpať eurofondy vo výške 180 miliónov eur. Vyplýva to zo Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží, ktorý schválila vláda SR,“ dodal Stano.
Najrizikovajšie skládky v Bratislave a okolí sú vyznačené červenou farbou. Lokality so strednou záťažou sú oranžové a s lokalitý s nízkou sú znázornené žltou.