PARÍŽ - "Vstávam každý deň za úsvitu a cítim sa oveľa lepšie." Milovníci skorého vstávania, ktorí sa budia okolo štvrtej či piatej hodiny rannej, tvrdia, že sa cítia oveľa výkonnejší a že majú pozitívnejší prístup k životu, píše francúzsky týždenník L'Express.
"V jednom období života som mal príliš veľa práce a úloh. Deň má ale len 24 hodín, a tak som ťažko mohol urobiť všetko, čo som potreboval. Niektoré veci som musel stále odkladať. Ale to bolo predtým. Dnes vstávam každý deň veľmi skoro a všetko sa pre mňa zmenilo," hovorí kouč a nutričný poradca Abdel Zabat.
Keď chceme byť produktívni, musíme venovať viac času rôznym úlohám, a zároveň musíme byť v dobrej fyzickej kondícii, aby sme ich mohli splniť efektívnejšie. Často je však rytmus nášho života obmedzený na cestu do zamestnania, prácu a posteľ. Pre väčšinu ľudí to je realita. Ako si v tomto kolotoči vyčleniť čas na starostlivosť o seba a o našich blízkych? Odpoveď je jednoduchá. Je potrebné zmeniť spôsob života. Skoré prebudenie je tak pre mnohých pilierom zmeny, ktorá umožňuje žiť plnšie a efektívnejšie život.
Aby sme sa mohli skoro ráno prebudiť, musíme sa predovšetkým vyspať. Keď sa rozhodneme vstávať skoro, znamená to tiež, že musíme chodiť včas do postele. Keď zaspíme medzi 21. a 22. hodinou, organizmus regeneruje. Bolo preukázané, že najprínosnejšie hodiny z nočného spánku sú práve tie, ktoré prespíme do polnoci. Ako pri každej zmene v našom živote, aj túto musíme aplikovať postupne. Môžeme začať tým, že budeme privykať organizmus na to, že vstávame o hodinu alebo hodinu a pol skôr ako zvyčajne. Potom môžeme pozvoľna dobu nočného spánku znižovať.
Každý si musí zvoliť svoj rytmus, aký mu najlepšie vyhovuje. "Ja toho najviac stihnem, keď zaspím pred 22. hodinou a vstávam o štvrtej ráno. Kupodivu sa cítim výkonnejšie po týchto šiestich hodinách spánku, ako keď som spal osem hodín," uvádza Abdel. "Keď skoro vstanem, začínam deň v pokoji a využívam čas, kedy som doma sám hore. Deň začínam dychovým cvičením. Keď takto detoxikujem svoj organizmus, vypijem šťavu z polovice citróna v pohári vlažnej vody. Potom si 20 až 25 minút cvičím, osprchujem sa a som pripravený. Je asi päť ráno a ja sa cítim plný síl, čerstvý a odpočinutý. V dome je pokoj, vtáky spievajú. Dám si pohár teplej vody a kúsok ovocia a sadnem si za pracovný stôl. Nasledujú dve hodiny intenzívnej práce na mojich projektoch," pokračuje.
Zvyknete spať viac ako osem hodín? Dávajte si pozor, hrozí vám, že TAKTO zomriete
O siedmej ráno, kedy sa väčšina ľudí ešte len prebúdza, si dá raňajky, tvorené predovšetkým sušeným a čerstvým ovocím. "Vychutnávam si túto príjemnú chvíľu a nestresujem sa, pretože viem, že som pokročil vo svojich každodenných úlohách. Cez deň si dám malú prestávku: malá poobedňajšia siesta trvajúca päť až desať minúť mi znova dodá potrebnú energiu," dodáva Zabat.
Je isté, že spôsob, ako strávime ranný čas, ovplyvňuje zvyšok dňa. Skoré vstávanie sa odporúča najmä stresovaným či veľmi zamestnaným osobám. Keď začínate deň v pokoji, máte čas starať sa sami o seba a o svoje telo. Potom máte viac času aj na druhých. Aby ste mohli vstávať za svitania a stopercentne využívať prednosti skorého prebudenia, musíte úplne zmeniť životný štýl - jesť zdravo a starať sa o seba. Budete potom v živote aj zamestnaní výkonnejší a tým pádom aj šťastnejší.