RAJEC– Rajeckou dolinou otriaslo vo štvrtok (5. 11.) 15 minút pred polnocou zemetrasenie s magnitúdou 2,5 a epicentrom päť kilometrov (km) od Rajca pri obci Rajecká Lesná v Strážovských vrchoch. Informoval o tom portál imeteo.sk.
"Ja som bol večer v práci, asi okolo 23. hodiny som cítil, ako sa trasú okná a celá budova. Bolo to cítiť asi štyri až päť sekúnd. Išlo len o jeden záchvev," povedal rajecký advokát Bohuslav Gelatka. Podľa zatiaľ predbežných dát globálnej seizmickej siete EMSC-CSEM ležalo epicentrum v hĺbke dva kilometre juhozápadne od Rajca. "Otrasy zaznamenali takmer všetky seizmické stanice na území Slovenska a dokonca aj v Ostrave," uviedol portál imeteo.sk.
Prehľad zemetrasení na území Slovenskej republiky za ostatných päť rokov
Rajeckou dolinou otriaslo vo štvrtok (5. 11.) 15 minút pred polnocou zemetrasenie s magnitúdou 2,5 a epicentrom päť kilometrov (km) od Rajca pri obci Rajecká Lesná v Strážovských vrchoch.
3. novembra 2015 - Stredné Slovensko zasiahlo zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 3,2, ktoré bolo aj makroseizmicky pozorované obyvateľmi okolitých obcí, epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo medzi Brusnom a Breznom.
17. januára 2013 - Na území južného Slovenska pri obci Kolárovo došlo o 11.50 h k slabému zemetraseniu s lokálnou magnitúdou 2,9.
18. novembra 2012 - Pri obci Chtelnica, neďaleko Piešťan, došlo o 22.23 h k slabému zemetraseniu v sile 1,8 stupňa. Zemetrasenie zaznamenali seizmické stanice Národnej siete seizmických staníc a stanice lokálnej siete Malé Karpaty, pocítili ho aj občania okolitých obcí.
31. mája - 1. júna 2012 – Pracovníci Geofyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied zaznamenali slabé zemetrasenie s lokálnou magnitúdou 2,7 pod Tatrami, ku ktorému došlo o 23.35 h neďaleko obce Vernár, okres Poprad. Nasledujúci deň ráno pred 6.00 h obyvatelia pocítili ďalší slabý otras (lokálna magnitúda 2,1).
5. marca 2012 - Na Záhorí, asi päť kilometrov severovýchodne od obce Studienka, bolo približne tri minúty pred polnocou slabé zemetrasenie. O slabom možno hovoriť preto, lebo lokálna magnitúda, ktorú odhadli na základe záznamov slovenských seizmických staníc, mala hodnotu 2,9 stupňa. Po tomto zemetrasení vzniklo ešte päť otrasov s magnitúdou najmenej o 1,7 stupňa menšou, ktoré nemali makroseizmické účinky.
22. júla 2011 - Seizmologická stanica zaznamenala slabé zemetrasenie severne od Piešťan. Lokálna magnitúda zemetrasenia bola 1,8.
29. januára 2011 – Na viacerých miestach v Maďarsku zaznamenali zemetrasenie. Epicentrum zemetrasenia s magnitúdou 4,8 bolo na polceste medzi Budapešťou a Györom. V Komárne, ktoré bolo zo slovenských miest najbližšie k epicentru, viacero rodín po zemetrasení vybehlo z obytných blokov.
4. apríla 2010 - Obyvatelia niekoľkých obcí na východnom Slovensku pocítili otrasy zeme. Ohniská zemetrasení boli plytké, maximálne do hĺbky 5 km. Najprv vzniklo slabšie zemetrasenie. Približne o 20 minút neskôr vzniklo ďalšie zemetrasenie, ktorého magnitúdu odhadli na 0,6. Prejavy zemetrasení nahlásili obyvatelia deviatich obcí (Hudcovce, Humenné, Kladžany, Nižný Hrušov, Pusté Čemerné, Rakovec nad Ondavou, Strážske, Vranov nad Topľou a Vybúchanec).