LONDÝN - Obyvatelia centrálneho Londýna majú za sebou veľmi nepokojnú noc, o ktorú sa postarali tisícky demonštrantov oblečených v maskách Guya Fawkesa. Z piateho na šiesteho novembra sa konajú pravidelné bujaré oslavy pri príležitosti výročia odhalenia nepodareného sprisahania proti parlamentu a kráľovi, ktoré sa uskutočnilo v roku 1605. Pravidelne býva zámienkou na vyliate si negatívnych emócií, pre alkoholické párty a pyrotechnickú zábavu. Tentokrát podľa britského denníka Daily Mail došlo po stretoch s políciou k 44 zatknutiam a traja dôstojníci skončili kvôli zraneniam v nemocnici. Fotografie a videá z centra diania sú veľavravné.
Sprisahanie proti anglickej korune: Takto chceli vyhodiť do povetria parlament aj s kráľom
Stovky anarchistov, ktorých sa snažili udržať mimo Buckinghamský palác, sa jazdnej polícii "poďakovali" hádzaním petárd pod kopytá koní a taktiež sa ich snažili oslepiť laserovými ukazovadlami. Ďalšia skupina sa zamerala na britskú premiéru nového filmu Hunger Games na Leicester Square, na ktorej sa objavili aj hollywoodske hviezdy vrátane Jennifer Lawrence a Julianne Moore.
Iného demonštranta nakrútili, ako rozbíja horiace policajné auto, zatiaľ čo má na sebe značkovú lyžiarsku bundu v predpokladanej hodnote vyše 500 eur. Vandali zaplnili viaceré ulice, vrátane Trafalgarského námestia, kde hádzali dymovnice. Práve tam po prehliadke zatkli troch mužov s nožmi. Celkovo zatkli 44 ľudí, z toho 27 za narušovanie verejného poriadku a dvoch za napadnutie policajného dôstojníka.
Vchod do BBC strážili policajti so psami, to však demonštrantom nebránilo spraviť poriadky na Regent Street, kde na zamestnancov a zákazníkov v značkových obchodoch pohádzali pyrotechniku. Ostatní aktivisti skončili v štvrti Mayfair, kde porozbíjali okná a prevrátili smetné koše. Policajti si za vytvorené bariéry vyslúžili hádzanie fliaš a pokrikovanie hesiel ako: "Hanbite sa, aj my sme ľudia".
Anarchista Aztecarna Peatonito z Mexika sa pre The Daily Mail vyjadril, že chce bojovať proti nerovnosti. Šesť rokov sa snažili, aby ich médiá brali vážne, ale pozornosť si získali až po tom, čo si dali na seba masky. Aktivistke Lole z Hullu sa zase nepáčilo, že médiá všetko otáčajú proti nim a zameriavajú sa iba na 1 % tých, ktorí spôsobujú problémy.
"Ako anglický moslim mám pocit, že nemám svoje zastúpenie. Žijeme v korpokracii, nie je v demokracii. Musíme to zmeniť," dodal muž menom Shero. Niektorí demonštranti so sebou niesli transparenty s nápismi: Jediným riešením - revolúcia.
Vrchná superintendantka Pippa Millsová pred demonštráciou uviedla: "Je neprijateľné, že malá menšina verí, že má právo porušovať zákon, obťažovať ľudí, poškodzovať budovy a útočiť na policajtov. Môj odkaz pre tých, ktorí plánujú účasť vo štvrtok v noci je, ak sa chcete zúčastniť pokojného protestu, je to vaše právo a chceme s vami spolupracovať. Ak chcete porušiť zákon, potom nás vás budeme dohliadať. Ak príde k trestným činom, budeme ich vyšetrovať a zatýkať. "
Pochod milióna masiek, alias Million Mask March, sa tradične koná 5. novembra a vlna protestov prebiehala nielen v Londýne, ale aj v ďalších desiatkach miest po celom svete. Ľudia ňou vyjadrujú nespokojnosť s prehnitým politickým systémom, korupciou, úspornými opatreniami či útokmi na súkromie.