LONDÝN/PRAHA - Noc zo 4. na 5. novembra 1605 patrí medzi dátumy, kedy sa rozhodovalo o budúcnosti Veľkej Británie. Sprisahanci, nespokojní s vládou kráľa Jakuba I. a hlavne jeho postojom ku katolíkom, sa vtedy pokúsili vyhodiť do povetria anglický parlament aj s kráľom, ktorý mal začať jeho zasadnutie. Prípravy sa ale nepodarilo úplne utajiť, a tak deň pred útokom, plánovaným na utorok 5. novembra, prehľadávali kráľovi verní parlament a okolie.
VIDEO Temné dejiny socializmu: V Československu popravili strašidelným spôsobom stovky ľudí
Pri prvej prehliadke narazili v podzemí na vojaka strážiaceho vraj hromadu palivového dreva. V skutočnosti to ale bol Guy Fawkes, jeden zo sprisahancov, ktorý chcel aj za cenu vlastného života odpáliť sudy so strelným prachom ukrytým pod drevom. Pri druhej prehliadke, už v utorok nad ránom, u Fawkesa našli zápalky a zapaľovače a nakoniec odhalili aj nachystané výbušniny. Sprisahanie bolo prezradené a keď zadržaný spiklenec na mučidlách prehovoril, začalo zatýkanie.
Fawkes bol odsúdený spolu s ďalšími konšpirátormi k obeseniu a rozštvrteniu v Londýne. Okamih pred začiatkom exekúcie 31. januára 1606, keď šplhal na popravisko, skočil z rebríka, zlomil si väzy a zomrel okamžite. Výročie odhalenia nepodareného sprisahania dodnes Briti oslavujú - berú ho ako príležitosť na všeľudovú veselicu s množstvom alkoholu a pyrotechnickými zábavami. Tradíciou je upaľovanie figurín Fawkesa, súčasných pápežov i osobností, ktoré momentálne Britom pijú najviac krv.