Nedeľa5. január 2025, meniny má Andrea, Artur, zajtra Antónia

Slováci chceli poisťovňu obrať o takmer 2 milióny eur: Odhalili ich aj satelitné zábery

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstock.com)

BRATISLAVA – Peňazí je vraj na svete dosť, umenie je však dostať ich na to správne miesto a v prípade vynaliezavých podvodníkov do vlastného vrecka. Prečítajte si, akými nezákonnými spôsobmi sa tento rok snažili obohatiť Slováci.

 

„Poisťovňa Generali zaznamenala za prvých deväť mesiacov tohto roka 383 špekulatívnych pokusov o získanie poistného plnenia. Celková výška uchránených finančných prostriedkov predstavuje za toto obdobie viac ako 1,7 milióna eur. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast o 9,17 %. Najviac takýchto pokusov sme zaznamenali v Bratislavskom kraji,“ uviedol hovorca poisťovne Milan Janásik.

Najväčší podvod v histórii cestoviek uzavreli: Majiteľ pôjde za mreže, oklamal tisíce ľudí

Najviac špekulatívnych a nekalých praktík poisťovňa Generali odhalila v oblasti poistenia motorových vozidiel, ktoré tvorili až 93 % prípadov. Nasleduje poistenie majetku a zodpovednosti za škodu. „Pri poistení vozidiel sa často vyskytujú nafingované parkovacie škody. Klienti sa snažia uvádzať poškodenia väčšieho rozsahu, ako sa v skutočnosti stali. V mnohých prípadoch sa šetrením preukáže, že k poškodeniam auta došlo inak, ako poistený uviedol,“ vysvetlil Janásik. Ďalšou kategóriou častých podozrivých poistných oblastí sú úmyselne vyvolané dopravné nehody krátko po vzniku poistenia.

Ingrid (42) si užívala pobyt v penzióne: Po týždni skončila v rukách polície

S komplikovanými poistnými udalosťami sa poisťovňa Generali stretáva aj pri poistení majetku a zodpovednosti za škodu. Pomocou nových technológií sú ale likvidátori schopní identifikovať, ako a či vôbec škoda vznikla v dôsledku nepriaznivého počasia (úder blesku, prepätie, víchrica a pod.). „V oblasti poistenia majetku alebo poľnohospodárskych plodín zaznamenávame prípady, keď sa pokus o nekalé konanie podarilo odhaliť vďaka satelitným snímkam,“ dodal hovorca poisťovne.

Podvádzajú aj lekári

„Pri úrazovom poistení evidujeme podozrenia najmä pri tzv. mäkkých diagnózach (podvrtnutia kĺbov či pohmoždeniny). V takýchto prípadoch poisťovňa Generali žiadala röntgenové snímky, prípadne ďalšiu zdravotnú dokumentáciu na potvrdenie diagnózy. Niektorí poškodení ich však buď následne nedoručili, alebo RTG snímky hlásené diagnózy nepotvrdili. Zaznamenali sme dokonca diagnózy, ktoré podľa vyjadrení posudkových lekárov neexistujú. Podozriví z nekalého konania v niektorých prípadoch nie sú len klienti, ale aj lekári, ktorí sporné diagnózy popísali,“ doplnil Janásik.

Slováci chceli poisťovňu obrať
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Thinkostock)

Poisťovne zvažujú aj zapojenie dronov

Poisťovni pri odhaľovaní špekulácií a pokusov o poistné podvody pomáhajú viaceré technológie a mechanizmy na detekciu a potvrdenie podozrení. Pri vozidlách sa využíva diagnostika dát z dopravnej nehody a  preverovanie kľúčov, pri majetkových škodách sa sledujú satelitné snímky a  využívajú sa aj hydrometeorologické aplikácie. V budúcnosti sa pri odhaľovaní nekalých praktík môže osvedčiť aj používanie dronov, ktoré by poistený objekt preverili zo vzduchu.

„Na základe súdno - právneho konania hrozí pri odhalení poistného podvodu odňatie slobody od 1 do 15 rokov. Vymeranie trestnej sadzby závisí od osoby páchateľa, spôsobu spáchania poistného podvodu a výšky spôsobenej škody,“ upozornil Janásik.

Slováci chceli poisťovňu obrať
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: SITA/AP)

Klient nahlásil škodu na plodinách

„Klient nám nahlásil škodu na plodinách po jarnom mraze. Pri kontrole satelitných snímok poľa sa zistilo, že v čase, keď malo k škode dôjsť, neboli plodiny ešte vôbec zasiate. Bol to pokus o vylákanie poistného plnenia pri fiktívnej škode na plodinách,“ spomína hovorca.

V inom prípade konateľ špeditérskej spoločnosti tvrdil, že všetky prístupové práva svojej firmy poskytol známemu, ktorý mohol konať v mene firmy. O niekoľko mesiacov však zrazu „zmizlo“ pár jazdných súprav (ťahače a návesy) aj spolu s tovarom. Špekulant si chcel škodu uplatniť z havarijného poistenia a z poistenia zodpovednosti za škodu počas prepravy tovaru. Špeditérskej firme však škoda nevznikla, pretože vozidlá boli kúpené cez leasing a tovar tiež nepatril tejto spoločnosti. Išlo o „klasickú“ spreneveru, nie o krádež.

Poškodené vozidlo malo reálnu dopravnú nehodu, ktorú šetrila polícia, oprava auta však bola nerentabilná. Klient pôvodne nemal platné havarijné poistenie. „Šetrením sa ukázalo, že zmluva bola uzavretá až dodatočne, pričom pri poistení nebolo nafotené VIN číslo vozidla, stav tachometra a zistilo sa, že klient má dve rovnaké autá. Fotky boli vložené do systému, samozrejme, až dodatočne,“ spresnil hovorca.

Podvodník chcel speňažiť susedovu smrť

Poisťovňa Generali eviduje z minulosti aj prípad, keď sa žiadateľ snažil získať poistné plnenie pre prípad dožitia poistnej zmluvy zo susedovej poistky. „Zdanlivo prefíkaný sused s úplne identickým menom požiadal o výplatu plnenia s nádejou, že mu k tomu bude stačiť totožné meno. Na základe overenia totožnosti poisťovňa zistila, že nesedia rodné čísla a sused sa chcel obohatiť na cudzí účet,“ dodal na záver Janásik.

 

 

 

Viac o téme: Poistný podvod
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu