TRUTNOV – Okresné mesto Trutnov spôsobilo v susednej Českej republike poriadny rozruch. Na tamojšej základne škole sa totiž k výučbe dejepisu postavili veľmi novodobo, čo však viacerí rodičia absolútne odmietajú. Učiteľka siedmakov učila o náboženstvách, v rámci toho na hodinu prišla oblečená ako moslimka. Tradičný arabský odev si mohli vyskúšať aj deti.
Pani učiteľka Zuzana Růžičková vošla do triedy v nikábe, čo bolo pre žiakov 7.A určite vzrušujúce. Aj preto o tom porozprávali doma, čo niektorých rodičov vôbec nenadchlo. Sťažovali sa riaditeľovi školy, Peter Horčička však svoju zamestnankyňu bráni: „Sme sekulárna škola, ktorá žiadne náboženstvo ani nevyzdvihuje, ani nevylučuje.“
Deti si na hodine vypočuli o histórii islamu, dozvedeli sa, aký je rozdiel medzi čádorom, hidžábom a burkou. Niektoré z detí si ich vyskúšali, potom si mohli vypočuť, ako vyzerá modlitba moslimského veriaceho. Práve v tomto bode nastal rozkol v názoroch učiteľky Růžičkovej a rodičov. „Formuláciu o spoločnej modlitbe na záver považujeme za nešťastnú, nezodpovedá záveru vyučovacej hodiny,“ tvrdí riaditeľ základnej školy Komenského.
Deti zrejme rodičom zle podali informácie, aj preto riaditeľ navrhol záujemcom, ktorým nestačilo písomné vysvetlenie, aby ho kontaktovali telefonicky či osobne. „Názorná výučba dejepisu v 7.A ukazuje spestrenie výučby, rozhodne nešlo o propagáciu islamu ani jeho veriacich. Informácia o minulosti a súčasnosti islamu mala žiakom tému priblížiť,“ argumentuje podľa českej televíznej stanice Nova.
Problém bol aj v tom, že učiteľka Růžičková nie je dejepisárkou, ale učí matematiku. „Na hodinu som prišla v jednom z úborov, ktoré mi manžel doviezol ako suvenír zo Saudskej Arábie. Vysvetlila som deťom, aké sú rozdiely v odievaní žien v islamských štátoch a názorne habity predviedla,“ vyjadrila sa Růžičková. Potom žiakom vysvetlila, aké je obliekanie sa pre moslimky náročné a hodinu prebrala dejepisárka.
Rovnako škola podľa vlastných vyjadrení vzdeláva deti aj pri výučbe iných náboženstiev, ako sú kresťanstvo či budhizmus. Nespokojnosť rodičov s názornými ukážkami islamu naznačuje, aká je súčasná nálada európskej spoločnosti voči utečencom zo Sýrie, z ktorých prevažná väčšina patrí k moslimom. Diskusia k tejto téme rovnako rozdelila Čechov na dva tábory.