MOSKVA - So šokujúcim tvrdením prišli ruskí experti. Ruský cár Alexander I. vraj nezomrel v roku 1825, ako sa to uvádza, ale žil ďalej v utajení ako mních, pretože chcel napraviť svoje hriechy. Nasvedčujú tomu viaceré indície, ktoré sa budú len ťažko vyvracať.
Zatiaľ čo celé Rusko oplakávalo smrť svojho cára, on zatiaľ v tichosti plánoval život ako rehoľník, informoval denník Siberian Times. Alexander I. podľa oficiálnych údajov zomrel v roku 1825 vo veku 48 rokov na týfus. Podľa najnovšieho výskumu Ruskej grafologickej spoločnosti bola ale pravda celkom iná. Expertka na písmo Svetlana Semyonova tvrdí, že panovník žil v utajení ako ortodoxný mních na Sibíri ďalších 39 rokov. Domnieva sa tak na základe analýzy rukopisu Alexandra I. a svätého muža menom Feodor Kuzmich, známeho aj ako Feodor Tomsky. Podľa nej ide o písmo toho istého človeka.
Odhalenie po sto rokoch: Historik zverejnil FOTO Leninovej životnej lásky
"Písm oboch mužov sa vyznačuje veľmi neobvyklým štýlom. Skúmala som rukopis Alexandra I., ktorý napísal, keď mal 45 rokov, a taktiež som mala k dispozícii vzorky Kuzmicha. Jediný rozdiel vidím v tom, že písmo 82-ročného muža je poznačené jeho hlbokým duchovným svetom, v apísme sa objavujú väčšie oblúky. Inak sú všetky kľúčové vlastnosti písma rovnaké," vysvetlila Semyonova.
Niečo tu nesedí
Pridal sa k nej aj profesor Andrej Rachinskij z Parížskeho inštitútu východných jazykov a civilizácií. Uviedol, že cár Alexander III. mal v kancelárii zavesené obrazy svojich predkov a medzi nimi aj jeden, na ktorom bol vyobrazený mních. Faktom ostáva, že je prinajmenšom zvláštne, že Alexander zomrel veľmi nečakane a údajne dokonca pred svojou smrťou netrpel ani žiadnou chorobou a skonal ďaleko od domova v meste Taganrog. Človek uložený v rakve sa na neho údajne vôbec nepodobal, preto aj bola truhla rýchlo uzavretá a daná do zeme. V oficiálnom dokumente, v ktorom sa opisuje telo nebohého panovníka, sa píše, že jeho chrbát a zadok bol tmavočervenej farby. Je sotva možné, že by mohlo ísť o telo cára. Ten ešte počas života niekoľkokrát vyhlásil, že chce opustiť svoj post a žiť ďaleko preč od doterajšieho spôsobu života.
Indície, ktoré majú dokazovať, že mních bol v skutočnosti ruský cár
- Tajomný mních, za ktorého sa mal vydávať, údajne hovoril niekoľkými jazykmi a mal veľmi vyberané spôsoby, čo by mohlo vypovedať o jeho urodzenom pôvode.
- Žil v sibírskom meste Tomsk až do svojej smrti v roku 1864. Miestnym obyvateľom tvrdil, že bol bezdomovec a nepamätal si svoju minulosť.
- Jedným z ľudí, ktorí boli presvedčení o tom, že Feodor je v skutočnosti ruský panovník, bol aj slávny spisovateľ Lev Nikolajevič Tolstoj.
- Krátko pred smrťou mních zanechal kódovaný odkaz, ktorý bol podpísaný iniciálkami AP, čo sedí s iniciálkami cára Alexandra I. Pavloviča.
- Po Teodorovej smrti boli jeho osobné veci odovzdané duchovnému, ktorý mal blízko ku kráľovskej rodine, čo môže byť ďalšia indícia o tom, že grafologička má pravdu.
Cár túžil po svätom živote v mníškom rúchu, pretože hľadal odpustenie za svoje hriechy, ktorých sa dopustil ako hlava Ruska. Niektorí historici uvádzajú, že bol priamo zapojený do vraždy svojho otca, Pavla I.. Nachádzal sa totiž v paláci, keď k zločinu došlo a taktiež sa stal jeho priamym nasledovníkom.
Rovnaký osud si vybrala aj cárova manželka
Alexandrova manželka Elizabeta, ktorá mala v čase ich svadby len štrnásť rokov (jej manžel o rok viac), zomrela niekoľko mesiacov po svojom mužovi. Aj v jej prípade panuje teória, že jej smrť bola fingovaná. Tiež sa mala potom stať mníškou známou ako Tichá Vera.