BRUSEL - Aj napriek sľubom množstvo škodlivých látok v pesticídoch zrejme nepoklesne. Dôvodom má byť tlak zo strany USA a obava z vývoja obchodno-investičných rokovaní s Európskou úniou, ktorá navrhovala zakázať 31 pesticídov obsahujúcich látky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvňovať endokrinný systém ľudského tela.
Ako uvádza The Guardian, Európska únia chcela regulovať obsah škodlivín nájdených v pesticídoch, ale posilnenie právnych predpisov ostalo zablokované. Už 13. júna 2013 totiž žiadala americká delegácia z Transatlantického partnerstva v oblasti obchodu a investícií (TTIP) Európsku úniu, aby upravila navrhované predpisy v prospech USA. EÚ pre nimi teraz ustúpila napriek tomu, že Európska komisia sľubovala neohroziť normy bezpečnosti a zdravia obyvateľov.
Ekoexpert ukázal dôkaz o zamorení Slovenska: Neviditeľný zabijak, ktorý nás kosí po tisícoch!
Podľa odhadov sa pohybujú náklady na zdravotnú starostlivosť v rámci EÚ zhruba na úrovni 160 až 227 miliónov eur každý rok, kým výnos z dohody s TTIP môže predstavovať zhruba 140 845 000 eur. Keby EÚ prijala prísnejšie bezpečnostné opatrenia, v oveľa väčšej miere by mohla pomôcť európskemu hospodárstvu. Európska komisia sa však rozhodla prijať návrhy USA a uprednostnila ich pred ochranou zdravia či šetrením peňazí.
Ako informuje The Guardian, nie je to prvý raz, čo Európska komisia obetovala bezpečnostné predpisy s cieľom uľahčiť obchodné rokovania. Podobná situácia nastala aj pri rokovaní s Kanadou v rámci Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA), ktorej predmetom bolo podporiť využívania dechtových pieskov v Európe. V roku 2012 smernice EÚ označovali dechtový piesok za o 20 percent väčšieho znečisťovateľa životného prostredia ako klasická ropa a chceli odradiť podniky od jeho používania. Reagovali tak na znečistenie spôsobené jeho získavaním. Avšak, niekoľko týždňov po dohode s CETA chýbala v konečnej verzii palivových smerníc predchádzajúca požiadavka presne tak, ako požadovala Kanada.