RAMÁDÍ - Islamskému štátu sa za posledné dni podaril strategický krok. Jednotky extrémistov obsadili mesto Ramádí, ktoré sa nachádza len 97 kilometrov od Bagdadu, metropoly Iraku. V dobyvateľskom šialenstve masakrovali obyvateľov mesta a svoje víťazstvo spečatili divokými orgiami, medzi ktorými nechýbalo násilie a popravy. Odborníci hovoria o hrozbe, ktorú islamský svet nezažil od 13. storočia.
Islamisti po dobytí mesta Ramádí usporiadali víťazný sprievod jeho ulicami, ktorý korunovali sériou popráv. Po meste, prezývanom aj „Brána Bagdadu“, ležali roztrúsené zmrzačené ľudské telá a takmer 25-tisíc pôvodných obyvateľov muselo utiecť zo svojich domovov. Ako uvádza portál Idnes.cz, islamisti ľudí počas útočenia hádzali do Eufratu. Stovky extrémistov v meste bujaro oslavovali a so zbraňami v rukách podľa Daily Mail pochodovali dokonca aj deti!
Šiítski bojovníci už zahájili protiofenzívu, ktorá však môže byť súčasťou taktiky Islamského štátu, pretože má záujem rozpútať v regióne totálnu vojnu. Aktuálne islamskí bojovníci pochodujú k vojenskej základni Habbaniya, nachádzajúcej sa asi 32 kilometrov od Ramádí. Ak by sa teroristi dostali až k Bagdadu, bol by to úplný masaker, myslia si odborníci.
Masakra, akú sme nevideli od 13. storočia
„Ak by sa jednotky IS vyskytli v hojnom počte v Bagdade, znamenalo by to absolútne vraždenie medzi sunnitmi a šiítmi. Dodnes už mali toľko úspechov a pohybujú sa tak rýchlo, že Bagdad je pod veľmi reálnou hrozbou,“ uviedol pre Daily Mail britský profesor Gareth Stansfield. Šiítska milícia v Bagdade už očakáva útok a to ju ešte viac radikalizuje. „A to je presne to, čo IS chce,“ dodal. Bagdad je podľa profesora prevažne šiítskou pevnosťou s niektorými kresťanskými oblasťami a čaká ich tvrdý boj. Ak sa im to však podarí, „mohlo by dôjsť k masakre takého rozsahu, aký sme nevideli od čias Mongolskej ríše v 13. storočí.“
IS používa granáty s raketovým pohonom a rôzne iné drastické zbrane, ktorými mieri proti bojovníkom irackých bezpečnostných síl a miestnym bojovníkom. Ako zdôraznil Stansfield, islamisti už Bagdad v minulosti obklopovali, ale strata mesta Ramádí predstavuje pre irackú metropolu veľké riziko. Ramádi je hlavným mestom najväčšej irackej provincie Anbar a jednotky IS sa ho pokúšali dobyť už minulé leto.
„Presný počet zomretých doteraz nevieme. Odhadujeme, že od piatka v meste zabili asi 500 ľudí, ako vojakov, tak civilistov a približne 8 000 ľudí z mesta utieklo, keď sa boje dostávali do záverečnej fázy“ informoval hovorca guvernéra provincie Anbar. OSN však hovorí o počte 114-tisíc utečencov z Ramádí a okolitých obcí od aprílového násilia. Podľa portálu Idnes.cz iracká vláda aktuálne povoláva do boja aj dobrovoľníkov a Bagdadu už ponúkol pomoc Irán. Podporu prisľúbili aj Spojené štáty.