BRATISLAVA - Knižnice po storočiach odkrývajú tajomstvá, o ktorých možno netušia ani historici! V našich archívoch sa totiž napríklad nachádza 16-stranový „Pravý testament francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI.“ z roku 1793 alebo originálna ukážka mágie a hádania budúcnosti spred viac ako sto rokov!
Vďaka projektu digitalizácie z archívov Slovenskej národnej knižnice (SNK) sa z hlbokej histórie vynárajú výtlačky, ktoré dlhé roky bez povšimnutia zapadali prachom v depozitoch. Ide o vzácne tlače zo 16. storočia alebo rôzne písomné kuriozity, ktoré dnes vyvolávajú nefalšovaný údiv či pobavenie.
Pálenkári v 16. storočí
Je len náhoda, že jedna z najvzácnejších kníh v slovenskom archíve sa týka práve prípravy alkoholu? Jeronym Braunšweyk určite v roku 1559 ulahodil mnohým fajnšmekrom destilátov vo svojich ilustrovaných návodoch s názvom Knihy o prawém umění destillowání aneb wod pálení. Dnes by takáto knižka možno išla v kníhkupectvách na dračku. Vo svojej odbornej publikácii autor využil aj poznatky prírodných vied, pretože vyrobiť dobrú pálenku v domácom laboratóriu bola skutočná alchýmia.
Záhrady plné chrobákov
Ďalším pozoruhodným výtlačkom v zozname rarít je dielo Michala Bielika z roku 1799 s názvom Natura bombicum, anebossto hadbawných Chrobáčkow Spusobwe. Ide o veľmi nadčasový pohľad na záhradkárstvo. Čitatelia 18. storočia sa v jeho vydaní dočítali, ako sa správne starať o stromy a pôdu, ale aj to, prečo sú chrobáčiky v záhrade užitočné.
Testament Ľudovíta XVI.
Posledná vôľa francúzskeho panovníka z roku 1793 je naozajstným pokladom nášho archívu. Ľudovítovi XVI. bol slávnym manželom ešte populárnejšej Márie Antoinetty, dcéry Márie Terézie. Počas Veľkej francúzskej revolúcie ho však ako daň za prepychový život a snobstvo pokorili nemilosrdné zuby robespierrovskej gilotíny.
Pranostiky podľa sedliackeho rozumu
Neveríte novodobým predpovediam počasia, pretože sú nepresné a veľakrát sa podľa nich nemôžete riadiť? V tom prípade siahnite po alternatívnom výklade v knižke Pranostyka sedlská, to jest: Knižka o Powětřj z roku 1827. Všetky prírodné javy sú v nej totiž vysvetlené ako prepojenia vzťahov príčin a následkov, ktoré naši predkovia dokázali odpozorovať lepšie ako meracie prístroje dnešných meteorológov.
Mravy nemravné
Každá generácia má svoje zvláštnosti, ale všetky sa zhodnú na jednom tvrdení – tá dnešná mládež je skazená a chýba jej dobrá výchova! Preto naši predkovia, podobne ako my, toľko dbali o to, aby už naši najmenší boli ukážkou slušnosti a mravnosti. Knižka Michala Kadana z roku 1821 je príkladom boja s nevychovanosťou od útleho veku. Najviac však zaujme jej nežný názov: Kytka wonného kwítí mrawného učení pro dítky.
Veštenie budúcnosti
Túžba po poznaní budúcnosti je stará ako ľudstvo samo. Je výklady sa však rôznia a cesty k nej sú kľukaté ako osud človeka. Začiatkom 20. storočia boli vyhľadávanými znalkyňami budúcnosti najmä cigánky, ale sem-tam sa vyskytol aj nejaký bosorák medzi dobovými spisovateľmi. Knižočka šťastia od Petra Tatára je príkladom úsmevného a zábavného pokusu o poznanie budúcnosti.