Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

VIDEO Tisíce Čechov vypískali Zemana: Obrovský trapas, dostal vajíčkom, Kiskovi tlieskali!

Prezidenta ČR Miloša Zemana zahádzali počas prejavu vajíčkami Zobraziť galériu (10)
Prezidenta ČR Miloša Zemana zahádzali počas prejavu vajíčkami (Zdroj: SITA)

PRAHA - Tisíce Čechov vyšli do ulíc, aby v deň výročia revolúcie dali najavo nespokojnosť s prezidentom Milošom Zemanom. S červenými kartami mávajú na znak toho, aby odstúpil. Podľa nich je hanbou. Na Facebooku prisľúbilo účasť až 18 tisíc ľudí. Pri prejave na Zemana hádzali vajíčka. Dav okamžite stíchol ako prehovoril poľský prezident. Podobnú akciu proti Smeru chystá dnes aj časť našej opozície.

Zeman

Na protest proti prezidentovi Milošovi Zemanovi dorazilo na pražskú Národnú triedu odhadom niekoľko tisíc ľudí. Nesú so sebou symbolické červené karty a skandujú heslá ako "Miloše do koše", "Ani Milouše ani Miloše" a vyzvali prezidenta k abdikácii. Poobede sa vydajú v prievode z Betlémského námestia na Pražský hrad. Počas prejavu na Zemana ľudia hádzali vajíčka a vykrikovali na neho "Zemane odstup!" Ten na to zareagoval: "Nebojím sa vás, ako som sa nebál pred 25 rokmi".

Prezidenta ČR Miloša Zemana
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Organizátor akcie Martin Prikryl je rád, že sa protest podarilo zvládnuť "bez nezmyslov" a bez nadávok. Medzi transparentmi boli ale aj vulgárne nápisy. Prehlásenie, ktoré organizátori pošlú na Pražský hrad v podobe korenspodenčného lístka ako červenú kartu, kritizuje Zemanove pôsobenie vo funkcii prezidenta. Pri tejto príležitosti odhalili Pamätnú tabulu. Dav kričal na Zemana: "Nešahej na to, nešahej na to!"

VIDEO Tisíce Čechov vypískali
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: FB)

Nemeckého prezidenta trafili odporcovia Miloša Zemana vajcom do hlavy 

Odporcovia českého prezidenta Miloša Zemana sprevádzali dnes popoludní jeho prejav v Prahe na Albertove, kde spoločne s prezidentmi Slovenska, Nemecka, Maďarska a Poľska odhalil pamätnú dosku k udalostiam zo 17. novembra 1989, hlasným piskotom a skandovaním. Jedným z vajec, ktoré hádzali na pódium, trafili do hlavy nemeckého prezidenta Joachima Gaucka, informoval server Novinky.cz.

Podľa hovorcu Pražského hradu Jiřího Ovčáčka bol Gauck otrasený, ale v programe pokračoval. Ochranka sa pokúšala chrániť prezidentov na pódiu pred letiacimi predmetmi dáždnikmi, ale niektoré tam aj tak dopadli.

Ovčáček v reakcie na akcie proti M. Zemanovi povedal, že sloboda vyjadrovania, za ktorú sa 17. novembra protestovalo, platí aj pre prezidentov. Podobné protesty sa uskutočnili aj v Brne, Ostrave a ďalších miestach krajiny. Predseda hnutí ANO Miloš Babiš označil protest na pražskom Albertove za hanebný. "Urobili sme si hanbu pred celou Európou". Povedal, že nemali protestovať na akcii za prítomnosti prezidentov ďalších štyroch krajín, podľa neho mali ísť skôr na Hrad, uviedli Novinky.cz.

Od 18. hodiny znel na zaplnenom Václavskom námestí verejný koncert Českého rozhlasu k 17. novembru nazvaný Znovu 89, na ktorom vystúpili napríklad Vladimír Merta, Jiří Suchý, Michael Kocáb a ako osobitný hosť Jaroslav Hutka. Koncert bol súčasťou Festivalu slobody, podobne ako rozličné filmy, výstavy, projekcie, prednášky i divadelné predstavenia, informoval Radiožurnál Českého rozhlasu.

Vypískali Zemana

Časť odporcov prezidenta ČR Miloša Zemana sa dnes z pražskej Národnej triedy presunula na Albertov, kde sa za účasti prezidentov ďalších krajín uskutočnilo odhalenie pamätnej tabule k udalostiam z Novembra 1989. Ako informoval internetový server Novinky.cz, prejavy rušil piskot a skandovanie hesiel proti Zemanovi. Na Albertov údajne smerovali ďalšie tisíce odporcov českého prezidenta.

Prezidenta ČR Miloša Zemana
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Príchod prezidentov susedných krajín: Andreja Kisku i jeho kolegovia z Maďarska, Nemecka a Poľska: Jánosa Ádera, Joachima Gaucka a Bronislawa Komorowského, na pódium sprevádzalo skandovanie: "Miloša do koša!" či "Demisiu!" adresované ich českému hostiteľovi Milošovi Zemanovi.

VIDEO Tisíce Čechov vypískali
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Rektor Karlovej univerzity Tomáš Zima sa demonštrantov márne pokúšal upokojiť, aby mohla zaznieť študentská hymna Gaudeamus igitur, konštatoval český spravodajský server. Rektor na prítomných apeloval, že počas Novembra 1989 sa demonštrovalo za to, aby ľudia mohli slobodne vyjadriť svoj názor, ale aj za to, aby bolo možné vypočuť si aj iných.

Zeman vo svojom prejave vyhlásil, že mu neprekáža, keď ľudia kričia naňho, ale nemali by kričať, keď hovoria organizátori akcie. Uviedol, že sa nebojí - presne tak, ako sa nebál pred 25 rokmi, keď sa zúčastnil študentských protestov, aj keď to podľa neho bolo riskantné. Keď sa slovami: "Dnes je zbabelé hádzať vajíčka alebo čokoľvek iné" ohradil proti správaniu sa davu na Albertove, ľudia začali skandovať "Demisiu, demisiu".

Prezidenta ČR Miloša Zemana
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Počas príhovoru poľského prezidenta Bronislawa Komorowského sa dav upokojil, dokonca sa aj tlieskalo. Prejavy nemeckého a slovenského prezidenta už demonštranti nerušili. Maďarský prezident János Áder požiadal prítomných o minútu ticha na pamiatku obetí komunizmu.

Na podporu prezidenta Zemana sa dnes na pražskom Klárove zišlo asi 60 ľudí, ktorí mali v rukách transparenty s heslami: "Miloš, sme s tebou!" alebo "Hanba pražskej kaviarni". Toto zhromaždenie usporiadali ľavicové iniciatívy s cieľom kriticky zhodnotiť vývoj v Česku za posledných 25 rokov a vyjadriť podporu prezidentovi Zemanovi, ktorý v posledných dňoch čelí ostrej kritike za svoje slová. Táto akcia sa zaobišla bez incidentov, aj keď niekoľko okoloidúcich namietalo, že prezident je grobian.

(Zľava) Nemecký prezident Joachim
Zobraziť galériu (10)
 (Zdroj: SITA)

Oveľa vyššiu účasť mala dnes akcia prezidentových kritikov, ktorých sa v Prahe zišlo niekoľko tisíc a v Brne takmer 500. V oboch mestách ľudia prezidentovi Zemanovi symbolicky ukázali červenú kartu a na papieriky rovnakej farby mu písali odkazy, ktoré organizátori odovzdajú na Pražskom hrade.

Ľudia si na demonštrácie priniesli transparenty odkazujúce na niektoré z kontroverzných vyhlásení, ktoré mal Zeman v poslednom čase - či už na adresu ruskej punkovej skupiny Pussy Riot, či o inšpirácii Čínou. Ďalšie pobúrenie Zeman vyvolal, keď v sobotu v debate k výročiu Nežnej revolúcie, uviedol, že protest na Národnej triede v roku 1989 bol jednou z "x" demonštrácií a zákrok Zboru národnej bezpečnosti (ZNB) nebol nijaký "krvavý masaker", pripomínajú Novinky.cz.

Takto hodnotil zásah polície pred 25 rokmi Miloš Zeman. Označil ho za brutálny masaker. Dnes tvrdí, že to nebolo nijako výnimočné.
Zobraziť galériu (10)
Takto hodnotil zásah polície pred 25 rokmi Miloš Zeman. Označil ho za brutálny masaker. Dnes tvrdí, že to nebolo nijako výnimočné.  (Zdroj: FB)

Heslo "Miloša do koša", ktoré dnes zaznievalo na protizemanovských protestoch, ľudia skandovali aj v roku 1989 na adresu vtedajšieho generálneho tajomníka KSČ Milouša Jakeša, uviedli Novinky.cz.

"My sme použili metaforu so zamestnaním. A podľa nás pán prezident, ktorý od nás dostal tú možnosť byť prezidentom, tak nepracuje dobre, nechodí do práce pripravený, a keď náhodou pracuje, nepracuje podľa našich predstáv, tak akoby pracovať mal," povedal Přikryl v Českej televízii.

Mandát, ktorý dostal Zeman v priamej voľbe, je podľa neho silný, ale neoprávňuje prezidenta k tomu, aby si štyri roky robil, čo chce. Ďalšie občanské iniciatívy chystajú na poobedie do centra Prahy satirický priechod v karnevalových maskách. Ľavicové iniciatívy usporiadajú na Klárovom zhromaždení ku kritickému hodnotenia vývoja v Česku a na podporu Zemana.

Niekoľko tisíc ľudí sa dnes predpoludním zišlo na pražskej Národnej triede na protestnej akcii "Chcem sa s vami porozprávať, pán prezident". Prekáža im spôsob vyjadrovania prezidenta Miloša Zemana i to, ako podľa nich bagatelizoval udalosti, ktoré sa na Národnej triede udiali 17. novembra 1989.

Minister pre ľudské práva a menšiny Jiří Dienstbier (ČSSD), ktorý sa takisto dostavil na Národnú triedu, píšu Novinky.cz, sa pozastavil nad tým, prečo Zeman označuje vtedajšiu demonštráciu za jednu z mnohých. Zeman podľa neho ešte v roku 1989 napísal článok, v ktorom sa vyjadril úplne inak.

Podobná akcia sa dnes uskutočnila i v Brne, všímajú si Novinky.cz. V najväčšom moravskom meste sa zišlo okolo 500 demonštrantov, ktorí sa zvolali prostredníctvom sociálnych sietí. "Nesúhlasíme s tým, akým spôsobom nás prezident zastupuje v zahraničí," uviedla organizátorka brnianskeho protestu.

Na Slovensku sa dnes koná podobná akcia proti korupcii Smeru. Akciu organizujú opoziční politici.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu