SENICA – Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo zostáva vo funkcii. Jeho odporcom sa ho dnes na mimoriadnom kongrese odvolať nepodarilo.
Za odvolanie Freša hlasovalo podľa informácií 160 delegátov, 48 bolo proti a dva hlasy boli neplatné. Proti Frešovi však hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných delegátov.
Ešte pred hlasovaním zasadal stranícky súd, ktorý rozhodoval o výklade stanov. Mal posúdiť, či sú na odvolanie predsedu potrebné tri pätiny z prítomných, alebo pozvaných delegátov. Rozhodol, že pre odvolanie sa berú do úvahy pozvaní delegáti.
Atmosféra v sále bola napätá. Viackrát z nej zaznieval krik. Viacerí delegáti vyzývali Freša, aby odstúpil dobrovoľne.
Snaha o výmenu vedenia SDKÚ-DS nemala podľa predsedu strany Pavla Freša silnú podporu v členskej základni. Ako povedal novinárom po tom, čo ustál odvolávanie z funkcie, za ktoré sa vyslovila väčšina prítomných delegátov, v menšine sú tí, ktorí ho chceli odvolávať. „Mali zohnať potrebné kvórum, nedokázali zmobilizovať dostatok podporovateľov,“ konštatoval. Podľa neho napriek obrovskému tlaku, ktorý bol, nebolo dostatok delegátov na jeho odvolanie. „Dôvody na moje odvolanie boli čisto funkcionárske a tomu volič nerozumie,“ konštatoval.
Podľa Freša čím skôr sa treba postarať o to, aby SDKÚ-DS vyslala k voličom zrozumiteľný signál. Funkcionárov bude riešiť v najbližšom čase. „Teraz sa budeme radiť ako ďalej. Strana má štatutára aj poslanecký klub. Je to neštandardná situácia,“ pripustil.
Mimoriadny Kongres SDKÚ-DS sa skončil predčasne. Po tom, ako nebol z pozície lídra zosadený Pavol Frešo, väčšina delegátov rokovanie opustila a kongres ostal neuznášaniaschopný. Delegáti tak nezvolili nových podpredsedov, nového generálneho manažéra ani nového pokladníka. Tieto posty nateraz ostávajú neobsadené. Napriek tomu, že za odvolanie Freša hlasovala väčšina prítomných delegátov, nie však potrebné tri pätiny, si líder SDKÚ-DS nemyslí, že strana je rozdelená. "Nepovedal by som to tak. Za posledný týždeň boli traja vážni kandidáti na predsedu a ja som presvedčený, že takto sa nedá robiť politika," upozornil.
Frešo zároveň priznáva, že SDKÚ-DS dnes vyslala signál, že v strane je spor, či bude funkcionárska alebo volebne orientovaná. "Ak by bola skutočná vôľa na moje odvolanie, tak by sa tri pätiny hlasov našli. Skôr si myslím, že to bolo isté maximum vzopätia, ktorého boli funkcionári schopní," podotkol. Pavol Frešo poukázal aj na iné stredopravé strany. "Nie sme jediní, kto si vysvetľuje, ako postupovať ďalej. Nebral by som to ako mimoriadnu situáciu, verím, že chladná hlava a zdravý rozum zvíťazia," dodal.
Podpredsedovia Novotný, Štefanec a Fedor odstúpili z funkcií
Traja podpredsedovia SDKÚ-DS Viliam Novotný, Ivan Štefanec a Martin Fedor sa vzdali straníckych funkcií. Reagovali tak na to, že sa na mimoriadnom kongrese v Senici nepodarilo odvolať Pavla Freša z funkcie predsedu.
Za odvolanie Freša hlasovalo 160 delegátov, 48 bolo proti a dva hlasy boli neplatné. Proti Frešovi však hlasovala nadpolovičná väčšina prítomných delegátov. Atmosféra v sále bola napätá. Viackrát z nej zaznieval krik. Viacerí delegáti vyzývali Freša, aby odstúpil dobrovoľne.
Fedor mal dnes kandidovať na post predsedu, ak by sa podarilo Freša odvolať. „Nevidel som viac možnosť spolupracovať s Frešom. Výsledok je obrovským signálom pre Freša, výsledkom 3:1 dostal signál, že je tu veľká nespokojnosť,“ povedal Fedor novinárom. Fedor cítil podporu pre zmeny, ktoré predkladal. „Žiaľ, vysoké kvórum na odvolanie neumožnilo presadiť zmeny,“ povedal. Frešovi sa čuduje, že zotrváva vo funkcii, lebo je pod veľkým tlakom. „Nádej pre stranu je dobrovoľné odstúpenie Freša,“ vyhlásil.
To, že za odvolanie Freša hlasovalo 160 delegátov, je podľa Štefanca jasným signálom, že väčšina si ho neželá. „Napriek tomu tvrdošijne zostáva na svojej pozícii. Preto som sa rozhodol odstúpiť z postu podpredsedu,“ povedal. Chcel tým dať Frešovi jasný signál, že stratil veľkú väčšinu členskej základne SDKÚ-DS. „Ďalšie dianie je zodpovednosť predsedu, ktorý zostal vo vedení sám. Nemá generálneho sekretára, pokladníka, ani podpredsedov. Budeme hľadať spôsoby, ako stranu stabilizovať. Teraz tomu bráni predseda,“ dodal.
Delegáti, ktorí hlasovali za odvolanie Freša, odchádzali z kongresu sklamaní. „Frešo je v ultramenšine, ale napriek tomu sa tvári, že sa nič nedeje. Situáciou sa bude musieť zaoberať prezídium,“ povedal novinárom Novotný, ktorý verí, že toto je len prvý nevydarený diel nejakého seriálu, ktorý skončí happy endom. „Musíme zachrániť SDKÚ-DS. Verím v to. SDKÚ ešte má úlohu na politickej scéne. Urobím všetko pre to, aby sme ju zachránili,“ dodal.
Frešo mal z funkcie odstúpiť sám, myslí si Baránek
Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo mal v danej situácii z funkcie odstúpiť sám, myslí si politológ Ján Baránek o dnešnom neúspešnom odvolávaní lídra SDKÚ Freša na mimoriadnom kongrese strany v Senici. "Zodpovedný predseda strany nepripustí takéto vrenie v strane, lebo toto všetko, čo sa dialo za posledných približne desať dní, bolo vysielanie zlých signálov aj prípadným voličom," povedal Baránek. Za odvolanie Freša dnes hlasovalo 160 delegátov, 48 bolo proti a dva hlasy boli neplatné. Na odvolanie predsedu strany však boli potrebné tri pätiny hlasov delegátov z 332 pozvaných.
Podľa Baránka SDKÚ na čele s Frešom padlo na hranicu zvoliteľnosti a politológ zatiaľ nevidí dôvod, prečo by sa pod rovnakým vedením malo dostať do "nejakého bezpečnejšieho pásma". "Väčšinou, keď sa takéto veci dejú, mení sa vedenie strany. Keď bolo v podobnej situácii KDH Čarnogurský dobrovoľne odstúpil a prenechal miesto Hrušovskému. To je prirodzený postup, keď má tá strana pud sebazáchovy," komentoval Baránek. Podľa politológa pnutia, ktoré sú v SDKÚ, neprestanú, lebo dnešný mimoriadny kongres neskončil uzmierením alebo nejakým konsenzom, ale naopak, v priestore, kde sa konal, bolo údajne rušno. Ako dodal, kongres vlastne nevyriešil pnutie v strane, ale naopak, napätie zvýšil.
"Vlastne to skončilo tým, že Frešo ostal, ale ostal pre stanovy, lebo tie predpokladajú nejakú trojpätinovú väčšinu, ktorú sa nepodarila získať. Ale akonáhle je tam taký silný nesúhlas, že dokonca traja podpredsedovia odídu, tak spoliehať sa len formálne na stanovy, že stále som predseda, je nezmysel," povedal Baránek. Ako dodal, tých 160 delegátov, ktorí hlasovali za odvolanie Freša, sa rozíde do regiónov a so sebou si zoberú aj nespokojnosť, ktorú budú prenášať aj do tých regiónov. "Je jasné, že to pnutie v SDKÚ neprestane a je zase len pre stranu zlé," odhaduje smerovanie strany Baránek.
Politológ Michal Horský si zase myslí, že je nebývalé, aby sa bývalá vládna strana a niekoľkonásobný líder vládnej politiky nedokázala zbaviť politika, ktorý stranu vedie "od desiatich k piatim". Na neúspešné odvolávanie Freša z čela SDKÚ zareagovali odchodom z funkcie podpredsedovia strany Viliam Novotný, Ivan Štefanec a Martin Fedor. "Ťažko rozlíšiť, či ide o úprimné rozhodnutie, alebo dohodnutú hru. Napríklad v prípade pána podpredsedu Fedora je nezmysel moralizovať svoje vzdanie sa podpredsedníckej funkcie a zároveň prijať sľúbenú rolu lídra volebnej kampane o dva roky. Tento politický postup vyzerá viac ako dvojtvárne," okomentoval odchod podpredsedov Horský.
Iná je podľa neho situácia v prípade europoslanca Štefanca, ktorý sa funkcie zrejme vzdáva aj z časových dôvodov, alebo v prípade Novotného, ktorý si podľa Horského mohol po svojom verejnom vystúpení len ťažko zachovať tvár ako ďalej fungujúci podpredseda. "Široká verejnosť, ktorá svoje sympatie venovala v posledných rokoch strane SDKÚ-DS môže byť sklamaná nielen z rozhodnutia účastníkov snemu, ale aj z rozhodnutia tej stovky delegátov, ktorí sa odmietli na mimoriadnom kongrese zúčastniť," doplnil Horský.