Existuje nielen 7 divov sveta, ale najnovšie aj encyklopédia Divy Bratislavy, ktorú včera pokrstil na nádvorí Apponyiho paláca vodou z Dunaja primátor Milan Ftáčnik. Aj on má svoje obľúbené miesta, rovnako ako autor knihy Ján Lacika, uznávaný geograf, fotograf a spisovateľ. V encyklopédii sa snažil upozorniť nielen na notoricky známe miesta, ale aj drobnosti, ktoré bežne prehliadame.
„Stačí, keď sa prejdete po Bratislave pozornejším okom a zrazu udivíte, čo ste si nikdy predtým nevšimli. Napríklad taký Posmieváčik z 15.storočia na fasáde domu na Panskej ulici...alebo keď vstúpite do jedného vchodu na Michalskej ulici. Je úžasné ako majiteľ dokázal vytiahnuť a zvýrazniť to historické. Takéto veci treba v meste hľadať," myslí si Ján Lacika.
Knihu Divy Bratislavy sa snažil koncipovať ako obrázkovú (obsahuje vyše 200 nádherných fotografií) i odbornú – plnú zaujímavých faktov, ale aj povestí či legiend. Popisuje známe veci ako Bratislavský hrad, Hviezdoslavovo námestie či Prezidentský palác, ale aj menej známe uličky. Jednou z nich je Panenská ulica, kde sa Bratislavčania začali stretávať na Dobrom trhu. "Ešte donedávna bola tichou bratislavskou ulicou, kam si evanjelici chodili po slovo Božie. V jednu septembrovú sobotu roku 2011 však ukázala celkom inú tvár, z noci do rána sa zmenila na malý Portobello Road Market," opisuje autor v knihe Dobrý trh na Panenskej, ktorý prirovnáva k blšiemu trhu v londýnskej štvrti Notthing Hill.
Krstný otec knihy, primátor Milan Ftáčnik odporučil viaceré miesta, ktoré sa oplatí v Bratislave navštíviť. Napríklad pohľad na Bratislavu z Petržalky je podľa neho úchvatný. „Keď prejdete cez jeden z mostov, prejdete sa po petržalskom nábreží a vidíte panorámu starej Bratislavy, tak to je pohľad, ktorý sa nedá za nič vymeniť.“
Rád vodí po Bratislave aj vzácne návštevy zo zahraničia. „Najbližšie k nám príde japonský princ a princezná, budeme mať hodinovú prehliadku Bratislavy, takže dovtedy budem poctivo študovať tieto Divy Bratislavy,“ usmial sa primátor. História miest a zvlášť Bratislavy ho fascinuje, takže snaží sa hľadať rôzne zaujímavé knihy. „A táto bude mať v mojej knižnici čestné miesto!“
Knihy Jána Laciku sú podľa riaditeľky Ikaru Valerie Malíkovej mimoriadne žiadané. „Spolupracujeme už šesť rokov, doteraz sa predalo vyše 62-tisíc zo všetkých šiestich kníh a vôbec najúspešnejšou bolo 1000 zaujímavostí Slovenska, ktorú si kúpilo 22-tisíc Slovákov. A to len v slovenskej verzii, vyšli aj anglické, či nemecké mutácie,“ dodáva V.Malíková, ktorá verí aj v úspech novinky Divy Bratislavy. „Keď som si prelistovala jej finálnu podobu, musela som uznať, že je nádherná.“
Divy Bratislavy vyšli aj v anglickej mutácii The Wonders of Bratislava.