ZÜRICH - Švajčiarski astronómovia sú údajne blízko veľkého objavu. V oblačnej spleti prachu a plynov sa vraj neďaleko našej slnečnej sústavy rodí nová planéta. Ak sa výsledky ich pozorovaní potvrdia, pôjde o vôbec prvý ľuďmi priamo sledovaný vznik planéty. Informuje o tom časopis Astrophysical Journal Letters.
Vesmírny kvas, ktorý sa údajne pomaly mení v novú planétu trikrát väčšej ako najmohutnejšia planéta našej sústavy Jupiter, prebieha v sústave hviezdy HD 100546. Tá je na astronomické pomery relatívne blízko Zemi, svetlo z nej k nám letí 335 rokov.
"Ak je náš objav skutočne rodiacou sa planétou, potom to bude prvýkrát, kedy vedci môžu sledovať proces jej formovania a tiež jej vzájomné pôsobenie s okolitým prostredím vo veľmi ranom štádiu," povedal astrofyzik Sascha Quanz z univerzity v Zürichu.
Doteraz skúmali vedci proces zrodu planét iba prostredníctvom počítačových simulácií. Nový objav by mohol výrazne posunúť dopredu ľudské chápanie toho, ako sa rodili planéty v minulosti, a tiež vniesť nové poznanie do histórie Zeme.
Doterajšie teórie predpokladajú, že veľké planéty, ako je táto, sa formujú tak, že sa na jednom mieste zhlukujú plyny a prach, ktorý zostane po vzniku novej hviezdy.