Sobota23. november 2024, meniny má Klement, zajtra Emília

Nástrahy sviatočného stolovania: Čo robiť, ak vám jedlo spôsobilo problémy!

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: Profimedia)

BRATISLAVA - Vianočná večera môže znamenať riadne nebezpečenstvo. Kosť v hrdle, vdychnutie jedla, žlčníkový záchvat a idylka sa razom vytráca. V horšom prípade môžu nastať dýchacie ťažkosti alebo šok následkom z fóbie zo zadusenia. Nastáva chaos, podávanie pohárov s vodou a zaručené recepty prvej pomoci. Zhrnuli sme pre vás základné informácie čo robiť, ak nastane nehoda pri stolovaní.

Kosť v krku
Ak sa chcete vyvarovať kosti v krku, jedzte rybu vždy oddelene od prílohy. Mäso z kostí príborom sťahujte a žujte veľmi pozorne. Venujte sa stolovaniu dôslednejšie, než inokedy. Počas jedenie obmedzte aj komunikáciu, pretože najčastejšie kosť v krku zostáva práve pri hovorení.

Podľa primára oddelenia ORL prešovskej nemocnice Slavomíra Straku, ak kosť z ryby uviazne v hrdle, je dôležité uvedomiť si, že nepredstavuje pre svoju veľkosť priame ohrozenie života. Rybacie kosti nie sú také veľké, aby sa človek mohol zadusiť. „Kosť sa obyčajne zapichne niekde v oblasti dutiny ústnej, do podnebných mandlí, koreňa jazyka, alebo hltana - najčastejšie do jeho zadnej steny a spôsobí bolesť a nepríjemné pocity. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť, pretože zapichnutie kostičky je skoro vždy sprevádzané strachom, panikou až hystériou a s tým spojenými rôznymi nesprávnymi úkonmi, ktoré by mali viesť k odstráneniu cudzieho telesa, avšak väčšinou pacientovi nepomôžu, skôr mu môžu uškodiť.“

Nástrahy sviatočného stolovania: Čo
Zobraziť galériu (4)

Pri zapichnutej kosti je preto veľmi dôležité zachovať pokoj a pri tzv. prvej pomoci zabudnúť na rôzne „zaručené“ recepty. Medzi najznámejšie rady patria rýchlo ujesť nejaké tuhšie sústo, napr. striedku z chleba, ktorá by mala kostičku zachytiť a tá prejde ďalej do tráviaceho traktu prirodzenou cestou. Tento spôsob však nebýva účinný a pri väčších kostiach môže spôsobiť ešte väčšie problémy.

Druhou najčastejšou radou je jesť kyslé veci ako kyslú kapustu, ovocné šťavy, lyžičku octu, ktoré by mali kosť rozpustiť. Podľa Straku však tieto rady nefungujú, preto odporúča v prvom rade zachovať pokoj, postihnutý sa môže napiť vlažnej tekutiny a vyhľadať odbornú pomoc. Veľmi často ide len o škrabnutie sliznice kosťou, pričom môžu chvíľu pretrvávať mierne bolesti alebo pocit cudzieho telesa, preto pri menej závažných príznakoch je možné pol hodinu – hodinu vyčkať a pomoc vyhľadať, ak ťažkosti pretrvávajú. Horšie je to s väčšími rybacími kosťami alebo s ostrými úlomkami z hydiny. Tie sa môžu zapichnúť až v pažeráku, preto pichavú bolesť necítite v hrdle, ale nižšie, pri kľúčnej kosti. V prípade intenzívnejších ťažkostí je nutné vyhľadať pomoc ihneď.

Vdýchnutie, zabehnutie
Niekedy je to oriešok, inokedy sýtený nápoj. Vdýchnutie vyvolá obranný reflex tela, čo sa prejaví ako záchvat kašľa. Ak je vdýchnutý predmet menších rozmerov než je priemer dýchacích ciest, do organizmu sa dostane aspoň trochu vzduchu. Najznámejšia pomoc sú údery otvorenou dlaňou z malej vzdialenosti rovno medzi lopatky. Horšie je to keď je prekážka rovnako veľká ako priemer dýchacích ciest. Postihnutý sa nedokáže nadýchnuť, chytí paniku a len ťažko ho dokážete upokojiť, aby spolupracoval. 

Nástrahy sviatočného stolovania: Čo
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR)

U menších detí sa pokúste podať prvú pomoc tak, že ho prehnete cez koleno a údermi do chrbta sa snažíte predmet z dýchacích ciest vypudiť. Radikálnejšie je chytiť ho za nohy, otočiť dolu hlavou a opakovane udierať medzi lopatky. U dospelých by to bolo komplikované, preto ako poslednú možnosť pri dusení sa cudzím telesom skúste Heimlichov manéver. Oprite si dusiaceho sa o svoj bok, skloňte sa k nemu tak, aby ste mali ramená vo výške jeho ramien, poriadne sa zaprite, vyhmatajte pupok, a tesne nad ním ho rukami objímete. Následne trhnite smerom dohora. Opakujte to päťkrát a striedajte to s búchaním do chrbta.

Situácia sa môže skomplikovať ak ste prehltli niečo ostré. V tom prípade hrozí poškodenie sliznice dýchacích ciest. Ostré hrany predmetu spôsobia opuch sliznice až do takej miery, že hrozí zadusenie. Po dvoch minútach postihnutý odpadáva, snažte sa zabrániť ďalšiemu úrazu. Neváhajte a okamžite volajte záchranku.

Pálenie záhy
Pálenie pociťujeme keď sa nám žalúdočné šťavy vracajú späť do pažeráka. Je to stav, keď máme preplnený žalúdok alebo črevá, ktoré potom na žalúdok tlačia a šťavy ženú hore. Vlažná voda ich rozriedi a tým vám pomôže. Prvou pomocou je preto pohár vlažnej vody, nie však mlieka. Mlieko upokojí situáciu, len kým je v pažeráku. V žalúdku už tuky, bielkoviny a vápnik, ktoré sú jeho základnými zložkami, vyvolajú produkciu ďalšej kyseliny. Rovnaký efekt prinesie aj káva, ale kofeínu býva dosť aj v čokoláde. Ak vás záha páli cez deň, skúste  zostať v vzpriamenej polohe, aby tráviace šťavy ťažšie dostávali do pažeráka. V noci si pod hlavu podložte vankúše tak, aby vám dvihli hlavu aspoň o pätnásť centimetrov vyššie ako žalúdok.

Žlčníkový záchvat
Aj relatívne zdravý žlčník bez kameňov môže dať o sebe vedieť, ak sa prepcháme mastnými jedlami. Najviac rizikovou potravinou je majonéza a vaječný žĺtok, ale aj čokoláda. Vianočné menu je tak pre niektorých časovanou bombou.

Nástrahy sviatočného stolovania: Čo
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR)

Žlč potrebujeme na trávenie tukov. Čím viac tukov do seba dostaneme, tým viac žlče sa vylúči. Žlčník pracuje na plné obrátky a vtedy sa môže rozhýbať a vypudiť aj žlčový kameň, o ktorého existencii sme vôbec nemuseli vedieť. Ak je jeho priemer väčší než centimeter, do žlčovodu sa nezmestí, človeka trápi tlak pod pravým rebrom, má do činenia so žlčníkovým záchvatom. Ak záchvat sprevádza nevoľnosť, vracanie, zvýšená teplota, dokonca ožltnutie, treba vyhľadať lekára. Podobne varujúce by malo byť, ak sa v stolici alebo vo zvratkoch objaví krv.

Ak je ale kamienok menší, bolestivo prechádza žlčovodmi. Hrozí, že sa po ceste v niektorom mieste zachytí a tým zabráni odtekaniu žlče. Zbadáte to ak vám ožltne očný bielok, stmavne moč, zbledne stolica. Najhorší prípad nastáva, ak kameň uzatvorí všetky vývody. Vtedy hovoríme o pankreatitíde. Šťava z podžalúdkovej žľazy je najagresívnejšia šťava v ľudskom organizme. Ak sa nemôže dostať von, začína ničiť pankreas a bez pomoci hrozí smrť!

Žlčnikári vedia, že zemiakový šalát je pre nich len v podobe bez majonézy, koláčiky bez maslového krému a alkoholu pomenej. V prípade, že sa žlčník predsa len ozve, upokojíte ho vitamínom C, najlepšie vo forme čerstvého ovocia. Podľa niektorých skúseností pri bolestiach žlčníka pomáha aj cesnak. V každom prípade je dobré mať zásobu kvapiek či tabletiek na trávenie a lieky na podporu vylučovania žlče.
Pomáha hladovka, pokoj na lôžku, pitie žlčníkových čajov. Určite však potrebujete diétu, inak môžete skončiť s poriadnou kolikou u lekára. Kolikári užijú spazmolytiká na uvoľnenie kŕčov v kombinácii s teplým obkladom.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu