(Zdroj: SITA/AP)
CARACAS - Venezuelské úrady začiatkom septembra navštívili dedinu zvanú Irotatheri, ktorú obývajú Indiáni z kmeňa Yanomami. V amazonskom pralese, iba 12 km od hraníc s Brazíliou, totiž malo prísť k ich vraždeniu zlatokopmi. Napriek tomu, že sa podozrenia nepotvrdili, v oblasti stále vládne napätie.
Indiáni žijú v dedinách zvaných šapun či šabono, ktoré zahrňujú 50-400 osôb, spravidla z dvoch vzájomne zošvagrených rodov. (Zdroj: SITA/AP)
Pre kmeň ja charakteristický rovnaký zostrih vlasov, či už ide o ženy, mužov alebo deti. (Zdroj: SITA/AP)
Yanomamovia sú jednou z najväčších domorodých skupín v Amazónii, ktorá si dokázala udržať pôvodný jazyk i tradície. (Zdroj: SITA/AP)
Indiáni sú závislí na pralese, kde zbierajú ovocie, bezstavovce a drobné stavovce. Muži tiež lovia väčšiu zver. (Zdroj: SITA/AP)
Územie Indánov je oficiálne chránené od roku 1992, zlatokopi to však nerešpektujú. (Zdroj: SITA/AP)
Ich náboženstvom je šamanizmus. Veria v mnoho duchov Hékura, osídlujících okolitý prales. (Zdroj: SITA/AP)
Do kontaktu s civilizáciou sa nedostalo už iba mizivé percento populácie. (Zdroj: SITA/AP)
Kmeň používa tradičné zbrane, predovšetkým dlhý luk, a to ako pre lovecké, tak i vojnové účely. (Zdroj: SITA/AP)
Indiáni majú vo zvyku hojne fajčiť, žuť tabak a praktizovať svojrázne rituály. (Zdroj: SITA/AP)
Ženy nosia dodnes väčšinou iba ozdoby. Môžu to byť bavlnené pásky, dve šnúry krížom cez prsia, náhrdelníky či náramky. (Zdroj: SITA/AP)
Yanomamovia žijú nezávisle na vplyvoch svetovej ekonomiky a potrieb štátnych zriadení. Otázne je dokedy. (Zdroj: SITA/AP)
Muži v súčasnosti väčšinou nosia bedrové rúška z červeného plátna. Nie je to však ich pôvodný odev. Plátno získavajú len obchodom s belochmi alebo susednými indiánskymi kmeňmi. (Zdroj: SITA/AP)
Hroty šípov zhotovujú dodnes z kostí, zubov, tvrdého dreva a najčastejšie zo štiepaného bambusu. (Zdroj: SITA/AP)