LONDÝN - Konzumerizmus je príčinou toho, že deti vo Veľkej Británii sa cítia byť nešťastné, vyplýva to zo správy, ktorú v stredu vydal Detský fond UNICEF. Britskí rodičia neustále zahŕňajú svoje deti darčekmi, aby tak vynahradili fakt, že pracujú priveľa a málo sa im venujú.
Deti tak zostávajú uväznené v "cykle chorobného konzumu", píše sa v správe. Podľa štúdie, ktorá vznikla po tom, ako Organizácia Spojených národov označila britské deti za tie najnešťastnejšie z rozvinutého sveta, príčinou tohto fenoménu je šikanovanie tých detí, ktoré nevlastnia značkové veci, ako aj nedostatok vzájomnej väzby v rodine.
"Zdá sa, že rodičia v Spojenom kráľovstve sú chytení v systéme konzumu, o ktorom vedia, že je nezmyselný, ale aj napriek tomu je mu ťažké vzdorovať," uviedla autorka štúdie Agnes Nairn. "Kým deti by dali prednosť času strávenému s ich rodičmi pred množstvom spotrebného tovaru, zdá sa, že rodičia pod obrovským tlakom nakupujú pre ne veľké množstvo hmotných statkov," povedala.
Výskumníci v rámci tejto štúdie skúmali stovky detí vo Veľkej Británii, Španielsku a Švédsku v snahe nájsť príčinu ich "nešťastnej" nálady. "Spomínaný chorobný konzum v Španielsku či Švédsku takmer neexistuje," uviedla Naim. Deti im povedali, že ich šťastie závisí od času, ktorý trávia so svojou rodinou, a priateľmi a od činností vonku. Výskumníci kritizovali rodičov za to, že často používajú televízor ako "opatrovateľku", a poukázali aj na fakt, že deťom chýba svieži vzduch, keďže veľa hodín trávia pri počítačových hrách.
Sarah Teather z ministerstva školstva na to reagovala slovami: "Zdieľame s UNICEF obavy o nárast konzumerizmu medzi deťmi a jeho znepokojenie z toho, že v niektorých prípadoch rodičia sú pod rovnakým typom tlaku. Je nám jasné, že je to potrebné zastaviť."