BRATISLAVA - Pacienti v niektorých regiónoch Slovenska možno od septembra nebude mať na pohotovostiach kto ošetriť. Lekári v Kráľovskom Chlmci, Bánovciach nad Bebravou a v Galante, ktorých zastupuje šéf Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor, sa totiž rozhodli, že u súčasných poskytovateľov lekárskej služby prvej pomoci už na služby nenastúpia.
Poskytovatelia väčšine z nich neplatia, zároveň nemajú uzatvorené zmluvy o výkone. "Považujem za vysoko pozitívne, že doteraz lekári do služieb nastupovali, ale kalich trpezlivosti už pretiekol," píše sa ďalej v liste, ktorý zaslal ministrovi zdravotníctva, ale aj úradu pre dohľad a zdravotným poisťovniam Pásztor.
Uvedené okresy označil za "najvypuklejšie" prípady zneužívania zákonnej povinnosti vykonávať lekársku služby prvej pomoci. Problematické sú údajne aj okresy Levice, Trstená, či Malacky, v nich majú ale poskytovatelia zdravotníkom dávať aspoň čiastočné úhrady. "Obraciam sa na Vás o urýchlené riešenia pohotovostí, a konkrétne vo vyššie uvedených prípadoch, kde sú lekári skutočne rozhodnutí do výkonu lekárskej služby prvej pomoci od 1. septembra 2011 nenastúpiť," píše sa ďalej v liste adresovanému šéfovi rezortu zdravotníctva.
Pásztor upozorňuje, že problematika lekárskej služby prvej pomoci neustále vyvoláva problémy pre všeobecných lekárov pre dospelých, aj pre všeobecných lekárov pre deti a dorast. "Legislatívne zmeny sú v nedohľadne a situácia je v niektorých regiónoch Slovenska viac ako kritická," konštatuje. Okrem ministra žiada listom o pomoc aj dve najväčšie zdravotné poisťovne na Slovensku. Chce, aby v uvedených okresoch urýchlene riešili financovanie pohotovostí.
Na problémy pohotovostí upozornili ešte koncom januára 2009 prostredníctvom petície pediatri z východného Slovenska. Petíciu neskôr rozbehla aj Asociácia súkromných lekárov. Problémy sa snažilo vyriešiť Ministerstvo zdravotníctva SR ešte pod vedením Richarda Rašiho, a to schválením zmeny financovania. Začiatkom mája tohto roku aktuálne vedenie rezortu predstavilo Koncepciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Tá sa zaoberá aj lekárskou službou prvej pomoci.
Podľa koncepcie by pohotovosti mali fungovať iba do 22. hodiny. Ambulantnú pohotovostnú službu u dospelých by zároveň v budúcnosti mohli vykonávať aj lekári, ktorí majú špecializáciu v inom odbore ako je všeobecné lekárstvo. Novinkou by mal byť aj režim určovania zdravotného obvodu poskytovateľov ambulantnej pohotovostnej služby, minulosťou by sa naopak mala stať výjazdová ambulantná pohotovostná služba. Navrhované zmeny mali pôvodne platiť od začiatku roku 2012. Vláda sa materiálom ešte nezaoberala.
Súkromní lekári návrh privítali, prioritne im však prekáža povinnosť všeobecných lekárov podieľať sa na výkone pohotovostí, čo je podľa nich porušovaním ústavou garantovaných práv občanov. Sťažujú sa taktiež, že pri zadeľovaní lekárov do výkonu pohotovostí neexistujú žiadne pravidlá, či výnimky. V skutočnosti podľa nich ide o nútenú prácu, pod hrozbou pokuty do výšky 3 319 eur. Za problém považujú aj podmienky poskytovania a odmeňovanie všeobecných lekárov.