BRATISLAVA - Návrh úpravy počtu lôžok v odbore geriatrie zo strany štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nebol s nikým konzultovaný a svedčí o absolútnej neznalosti predmetnej problematiky, ako aj súčasného stavu medicínskeho odboru geriatria. Myslí si to hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre geriatriu Štefan Krajčík.
Napriek demografickému vývoju je redukcia postelí odboru geriatrie výrazne vyššia ako ohlásených 10 % a pri jej realizácii môže podľa neho prísť k zníženiu počtu lôžok pod hranicu minimálnej siete. "Pripravovaná reforma nezohľadňuje špecifiká geriatrickej starostlivosti a narúša kontinuitu starostlivosti o geriatrických pacientov," doplnil Krajčík.
Redukcia počtu oddelení dlhodobo chorých bude mať podľa neho viacero negatívnych následkov. "Pri súčasnom nedostatku zariadení sociálnej starostlivosti a nedostatočnej domácej starostlivosti bude nakoniec jediným výsledkom významné zhoršenie zdravotnej starostlivosti, opatery dlhodobo chorých," myslí si hlavný odborník.
Tieto okolnosti ako aj fakt, že rezort práce má na posúdenie potreby sociálnej starostlivosti 30 dní, povedie údajne k blokovaniu akútnych postelí alebo prepúšťaniu ťažko chorých pacientov bez zabezpečenia ich ďalšej starostlivosti.
"Navyše, súčasne s týmto opatrením prichádza k rušeniu lôžok na rehabilitačných oddeleniach, a tak sa významne zhorší aj možnosť rehabilitácie dlhodobo chorých ako aj tých, ktorí ešte nie sú seniori," poukazuje Krajčík. Najhoršia je podľa neho situácia v Bratislave, kde sa majú spojiť štyri oddelenia dlhodobo chorých do jedného.
Proti zmenám navrhnutým štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou sa postavila aj Slovenská gerontologická a geriatrická spoločnosť. Tá si myslí, že nezazmluvnenie niektorých oddelení môže minimálne v oblasti starostlivosti o seniorov zreteľne znížiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
"Vyzývame všetkých, ktorí majú za prijatie finálnej verzie návrhu akúkoľvek zodpovednosť, aby zvážili odborné argumenty a neprijímali na dlhý čas ťažko zvrátiteľné rozhodnutia, za ktoré by predmetnú zodpovednosť nemohli prevziať," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti.
Slovenská gerontologická a geriatrická spoločnosť má voči návrhu najväčšej poisťovne na trhu zrušiť alebo spojiť oddelenia v nemocniciach viaceré výhrady. Návrh podľa nej po odbornej linke nebol konzultovaný s odbornými lekárskymi spoločnosťami, ani s hlavnými odborníkmi Ministerstva zdravotníctva SR.
Zároveň kritizuje to, že návrh nebol konzultovaný ani s rektormi vysokých škôl a dekanmi fakúlt, ktoré na dotknutých pracoviskách zabezpečujú praktickú výučbu v zdravotníckych študijných odboroch. Návrh je taktiež podľa spoločnosti v rozpore s proklamáciou poisťovne, pretože nezachová dostupnosť akútnej lôžkovej geriatrickej starostlivosti vo všetkých
VšZP minulý týždeň informovala, že od začiatku júla tohto roka nezazmluvní v slovenských nemocniciach 156 oddelení, čo je približne 15 % z celkového počtu oddelení. Ide o 3 300 lôžok z celkového počtu takmer 34 tisíc.
Optimalizácia sa týka všetkých typov nemocníc a všetkých regiónov. Nezazmluvnenie oddelení bude poisťovňa kompenzovať presunutím značnej časti liečby do jednodňovej zdravotnej starostlivosti, časť nemocničnej liečby sa zároveň nahradí ambulantnou a stacionárnou zdravotnou starostlivosťou. Medicínsky a finančne náročná liečba sa presunie do špecializovaných centier. Univerzitné a fakultné nemocnice budú zlučovať svoje oddelenia a kliniky.