Piatok20. december 2024, meniny má Dagmara, zajtra Bohdan, Noel

Suma pre Írsko zatiaľ definitívne známa nie je, tvrdí Mikloš

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Suma, za ktorú sa bude musieť Slovensko zaručiť pri pôžičke Írsku, zatiaľ stále nie je známa. Povedal v stredu počas rokovania vlády novinárom minister financií Ivan Mikloš.

“Je to jedno percento zo sumy. Aká to bude suma, ešte nie je upresnené. Platí ten interval, ktorý bol aj medializovaný, pretože ešte prebiehajú technické rokovania medzi eurovalom, Medzinárodným menovým fondom a Írskom," konštatoval minister. Podľa medializovaných informácií by pôžička eurovalu, v ktorom sú okrem štátov eurozóny zúčastnení aj MMF a Európska komisia, Írsku mala predstavovať 80 až 90 mld. eur.

Minister financií v stredu pritom podľa svojich slov informoval vládu o súčasnej situácii. Či od kabinetu dostal mandát v ďalšom rozhodovaní o poskytnutí záruky za úver Írsku však neuviedol. Zopakoval však svoje výhrady, ktoré vyslovil už po nedeľnom odobrení pôžičky Írsku ministrami financií, že podľa neho nie je správne, že náklady na pomoc majú znášať iba daňoví poplatníci. "Sú potrebné jasné pravidlá účasti privátneho sektora, alebo reštrukturalizácie dlhu, alebo nesenia nákladov zo strany bankového a finančného sektora," povedal Mikloš.

Tento postoj potvrdila aj premiérka Iveta Radičová. Podľa nej vláda naďalej trvá na stanovisku, že takýto postup nie je dlhodobým riešením a začína to pripomínať "pyramídovú hru". "V jednom momente sa takýto systém zosype ako domček z karát. Čím skôr treba prijať zmeny," povedala po rokovaní vlády. Ako dodala, slovenská strana pokračuje v kontinuite, na eurovale sa podľa pôvodných dohôd zúčastňuje, vyjadrila však zásadné námietky.

Jednou je zavedenie spoluúčasti pre banky, ďalšími zase to, aby Írsko nebolo tlačené k zvyšovaniu daní a aby sa upravil Pakt stability a rastu a stanovili sa sankčné mechanizmy za porušovanie zodpovedného fiškálneho hospodárenia krajín. Zároveň Slovensko v prípade neschopnosti Írska splácať svoje záväzky eurovalu bude požadovať koratelár vo forme bonitných cenných papierov v držbe Írska. Premiérka zároveň nevylúčila, že do podobných problémov sa môžu dostať aj ďalšie krajiny. "Neviem vylúčiť, že sa takto budeme baviť aj o iných krajinách, len musím podotknúť, že Portugalsko je spojená nádoba so Španielskom," konštatovala.

Mikloš zároveň zopakoval, že Írsko je v úplne inej situácii ako bolo Grécko. Ostrovná krajina má totiž podľa neho v zásade konkurencieschopnú ekonomiku, nikdy neklamala o verejných financiách a vždy mala veľmi nízky verejný dlh. "Zásadný problém sú banky, keďže bublina, ktorá sa nafúkla, realitná aj finančná v Írsku bola príliš veľká. A vláda urobila chybu, že hneď na začiatku neobmedzene a stopercentne garantovala všetky vklady v bankách, čím vlastne prevzala na seba náklady prasknutia tejto bubliny," konštatoval.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu