Už dlhší čas sa pokúšate nájsť si uplatnenie na trhu práce a vaša snaha je stále márna? Je tu šanca, ako to zmeniť. Predovšetkým pre vás je totiž určený aktivačný príspevok, ktorého výška by sa mala od septembra zvýšiť o 200 korún.
Zároveň sa zmení aj suma ochranného príspevku a príspevku na bývanie, ktoré sa za určitých podmienok poskytujú občanom v hmotnej núdzi. Aktivačný príspevok má sociálne odkázaných ľudí motivovať k tomu, aby sa zúčastňovali na riešení svojej situácie, buď doplnením vzdelania, získaním nových zručností, alebo vykonávaním dobrovoľníckych prác či činností v prospech obce. Od septembra ho ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny navrhuje zvýšiť z 1 500 na 1 700 korún mesačne.
Aké sú podmienky na získanie
Predovšetkým je dobré vedieť, že v hmotnej núdzi sa nachádza aj človek a ľudia, žijúci s ním v spoločnej domácnosti, ktorí síce majú príjem, ale ich výška nedosahuje životné minimum a svojím pričinením si ho ani nedokážu zvýšiť. V súčasnosti to predstavuje 4 730 korún mesačne pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Aktivačný príspevok teda môže byť vyplácaný práve takýmto ľuďom, ako aj nezamestnaným v hmotnej núdzi, ktorí buď študujú, alebo sa zúčastňujú na kurzoch vzdelávania, prípadne mesačne vykonávajú minimálne 10 hodín dobrovoľníckych či aktivačných prác. Rovnako patrí aj osamelým matkám či otcom, navštevujúcim strednú, prípadne vysokú školu, ktorí zároveň poberajú rodičovský príspevok.
Kedy nárok na príspevok zaniká
Peniaze nebudú vyplácané, ak je nárokovateľ vyradený z evidencie nezamestnaných pre nespoluprácu, alebo nevykonáva aktivity, v dôsledku ktorých mu na aktivačný príspevok vznikol nárok. Opätovne ich môže získať až po 12 mesiacoch, samozrejme, ak spĺňa zákonom predpísané podmienky. Tiež nie je možné, aby jednotlivec dostával niekoľko súm naraz - teda napríklad zvlášť za štúdium a zvlášť za práce v prospech obce, aj keď súčasne vykonáva obe činnosti. Rovnako príspevok nepatrí človeku v hmotnej núdzi, ktorý síce študuje, ale už má dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa - čiže magisterské alebo inžinierske.
Do akých prác sa dá zapojiť
Žiadosť o zaradenie na aktivačnú činnosť je možné podať na oddelení sprostredkovateľských služieb úradu práce, kde žiadateľ dostane bližšie informácie. Podľa dosiahnutého stupňa vzdelania a odbornosti sa môže zapojiť buď do aktivačných činností s vyššou pridanou hodnotou (požadované vyučenie v odbore, maturita či vyššie vzdelanie), alebo do činností s nižšou pridanou hodnotou (bez vzdelania alebo základným vzdelaním). Do prvej skupiny patrí výstavba a rekonštrukcia budov, komunikácii, drobné stavebné úpravy, práce spojené s plynofikáciou, budovanie parkov, výsadba lesa a iné. Druhú skupinu predstavuje čistenie potokov, kanálov, kosenie, upratovanie, likvidáciu a odvoz komunálneho odpadu, pomoc v domácnosti, ako aj záhradnícke práce.
Ako je to ochranným príspevkom
Pri vyplácaní ochranného príspevku sa zohľadňujú životné situácie, na základe ktorých si človek v hmotnej núdzi nedokáže zabezpečiť svojou prácou žiadny príjem. Ide o starobných dôchodcov, invalidov so 70 % postihnutím, osamelých rodičov starajúcich sa celodenne o dieťa do 31. týždňa jeho veku, ľudí s nepriaznivým zdravotným stavom a ľudí starajúcich sa o ťažko zdravotne postihnutých. Od septembra bude táto suma predstavovať 1 700 korún mesačne.
Zvyšuje sa aj príspevok na bývanie
Pre nárokovanie si príspevku na bývanie je potrebné splniť niekoľko podmienok. V prvom rade musí byť človek v hmotnej núdzi, alebo osoba, žijúca v tej istej domácnosti, ktorá sa s ním spoločne posudzuje, vlastníkom alebo nájomcom bytu alebo domu, určených na trvalé bývanie. Ďalej musia za šesť po sebe idúcich mesiacov predložiť doklad o platení nákladov spojených s bývaním, alebo preukázať uznanie dlhu a v prípade, že ho nesplácajú, dohodu o splátkach. Ak úrad alebo obec zistí, že občan daný dlh neuhrádza, príspevok na bývanie dostávať nebude.
Pre získanie aktivačného príspevku je potrebné odpracovať minimálne 10 hodín aktivačných alebo dobrovoľníckych prác.
Študujúci osamelý rodič môže aktivačný príspevok poberať aj vtedy, keď zároveň dostáva rodičovský.