BRUSEL - Európska komisia by mohla v budúcnosti schvaľovať rozpočty členských štátov eurozóny ešte predtým, ako o nich budú hlasovať národné parlamenty. Podľa internetového serveru EUobserver to na jednej z konferencií v Bruseli povedal eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Toto pravidlo by komisia mohla navrhnúť už v máji, kedy má predstaviť návrh na sprísnenie rozpočtových pravidiel v EÚ a eurozóne.
"Prvých šesť mesiacov v roku by sme mali využiť na to, aby sme získali návrhy štátnych rozpočtov," povedal Rehn. Podľa neho by nešlo len o základné rysy rozpočtu, ale o jeho komplexný návrh. Ten by potom posúdila komisia a následne aj euroskupina, teda ministri hospodárstva a financií eurozóny. Až po tejto procedúre by sa rozpočet dostal k prerokovaniu v národnom parlamente.
"Je jasné, že nás čaká vážna diskusia o inštitucionálnych i procesných fiškálnych pravidlách eurozóny. V túto chvíľu však do nej nepatríme, preto sa jedná predovšetkým o záležitosť členov menovej únie," reagoval hovorca ministerstva financií Ondřej Jakob. Zároveň upozornil, že žiadny podobný konkrétny materiál MF nedostalo.
Experti však očakávajú, že podobný návrh by sa mohol stretnúť s odporom niektorých členských štátov. "V prípade niektorých štátov by sa mohol objaviť silný odpor v prípade, že sa národné rozhodnutia premiestňujú na úroveň EÚ," povedal internetovému serveru Fabian Zuleeg, hlavný ekonomický analytik bruselského think tanku European Policy Centre. Podľa neho by sa navyše mohli objaviť aj legislatívne problémy v krajinách, ako je napríklad Nemecko.
Diskusia o sprísnení rozpočtových pravidiel sa rozvinula po odhalení problémov Grécka, ktoré silné zadĺženie priviedlo až na pokraj bankrotu. Postupom času sa navyše ukázalo, že Gréci dlhodobo falšujú štatistiky štátneho hospodárenia; ekonómovia sa obávajú, že kolaps Grécka by mohol ohroziť stabilitu celej eurozóny.