BRATISLAVA - Súčasný nárast pôrodnosti nevyrieši možné problémy s nedostatkom peňazí na vyplácanie dôchodkov. Zhodli sa na tom oslovení ekonómovia. V najbližších desaťročiach sa totiž zúži skupina pracujúcich odvádzajúcich príspevky na vyplácanie penzií.
Ministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) pritom očakáva, že demografický vývoj, ktorý výrazne ovplyvňuje dôchodkový systém, zlepší práve vyššia pôrodnosť. Úbytok živo narodených detí začal podľa štatistík v roku 1980, keď sa ich narodilo 95.100. Pokračoval až do roku 2002, v ktorom prišlo na svet 50.841 živých detí. Odvtedy sa situácia mierne zlepšila a vlani sa narodilo viac než 57.000 novorodencov.
"Demografický vývoj vyriešia veľmi prosociálne, prorodinné opatrenia, tak, ako sme ich nastavili," vyhlásila tento týždeň Tomanová. Vláda napríklad presadila v tomto volebnom období výrazne vyššie štátne príspevky pri narodení prvých troch detí a stúpnuť by mali aj dávky pre matky a otcov na rodičovskej dovolenke. Vladimír Kvetan z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied však namietal, že zvýšený počet narodených detí priniesli najmä takzvané odložené pôrody. Deti sa rozhodli mať ženy, ktoré sa v minulosti venovali napríklad kariére. "Nárast pôrodnosti bude podľa demografov len dočasný," dodal Kvetan.
Zo štatistík navyše vyplýva, že ak by aj všetkých zhruba 57.000 vlaňajších novorodencov po skončení strednej školy nastúpilo do zamestnania, bolo by ich asi o 25.000 menej, než sa narodilo v ročníku, ktorý by mal ísť v rovnakom čase do penzie. Podľa ekonóma Jána Marušinca z občianskeho združenia M.E.S.A. 10 preto nemožno očakávať, že terajšie zvýšenie pôrodnosti zabezpečí zdroje na budúce dôchodky. Predchádzajúca vláda reagovala na nepriaznivú demografiu reformou, ktorá umožnila šetrenie časti povinných odvodov na súkromných účtoch.
Napriek tomu si dôchodkový systém vyžaduje ďalšie zmeny, myslí si Radovan Ďurana z bratislavského mimovládneho inštitútu INESS. Príliš štedré podmienky podľa neho ponúka štátny penzijný systém. "Súčasné nastavenie bude pri očakávanom demografickom vývoji neudržateľné," poznamenal. Súčasný kabinet dôchodkovú reformu predchádzajúceho kabinetu opakovane kritizoval.
Vyčítal jej napríklad, že sporenie na súkromných účtoch odčerpáva milióny eur ročne z balíka, z ktorých získavajú dôchodky súčasní penzisti. Ekonómovia však tvrdia, že o čo viac sa na súkromných účtoch našetrí v súčasnosti, o to menej bude potrebné pridať do dôchodkového systému v budúcnosti.