Pondelok23. december 2024, meniny má Nadežda, Naďa, zajtra Adam, Eva

Slovensko sa už tak nemusí obávať plynovej krízy

Ilustračné Foto
Ilustračné Foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Slovensko sa už nemusí obávať plynovej krízy tak ako na začiatku tohto roka. Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) je Slovensko v súčasnosti pripravené na prípadnú plynovú krízu lepšie, ako to bolo počas januárovej plynovej krízy.

"Urobili sa všetky potrebné kroky, ktoré minimalizujú negatívne následky, ktoré by mohli vzniknúť počas prípadnej plynovej krízy," povedal hovorca ministra hospodárstva Branislav Zvara.

Rezort hospodárstva už predložil na rokovanie vlády správu o opatreniach, ktoré boli prijaté v tomto roku, a ktoré by mali minimalizovať negatívne dopady prípadnej ďalšej plynovej krízy. Podľa ministerstva by mali Slovensku pomôcť prežiť plynovú krízu diverzifikačné zmluvy o dodatočných dodávkach plynu. Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) uzavrel kontrakt so spoločnosťou E.ON Ruhrgas.

Na základe tejto dohody dodá firma E.ON Rurgas na Slovensko zo svojich západných zdrojov plyn až do celkovej výšky 500 mil. metrov kubických ročne. Slovenskí plynári začiatkom augusta uzavreli zmluvu o výpomocných dodávkach plynu aj s nemeckou spoločnosťou VNG-Verbundnetz Gas. "Tieto zmluvy by mali zabezpečiť v čase krízy pre slovenský trh dodatočných až 2,5 mil. metrov kubických plynu denne," uviedol rezort hospodárstva.

Podobnú zmluvu plánuje Slovenský plynárenský priemysel podpísať aj s francúzskou firmou GDF Suez. "V prípade prerušenia prepravy plynu cez územie Ukrajiny alebo významného poklesu dodávok od hlavného dodávateľa plynu by mali byť pre slovenských odberateľov k dispozícii dodávky plynu nezávislé od prepravy plynu cez územie Ukrajiny, ktoré by boli zabezpečované tzv. reverzným tokom z Českej republiky," konštatovalo ministerstvo.

Ministerstvo sa počas plynovej krízy bude spoliehať aj na novú právomoc, ktorá mu vyplýva z novely zákona o energetike. Počas stavu núdze môže totiž rezort hospodárstva na základe tejto novely schválenej v parlamente vo februári tohto roka vydať rozhodnutie o obmedzení ťažby plynu zo zásobníkov pre odberateľov mimo Slovenska.

V zásobníkoch zemného plynu, ktorých celková kapacita je 3,34 mld. metrov kubických plynu, bolo k 15. augustu tohto roka uskladnených 2,47 mld. metrov kubických plynu. To je zhruba 75 % z celkovej kapacity. "Proces vtláčania zemného plynu pokračuje ďalej," dodal rezort hospodárstva. Slovensko má k dispozícií aj plyn zo zásobníka z Českej republiky v obci Dolní Bojanovice s kapacitou približne 2,17 mld. metrov kubických.

Zabezpečiť dostatok zemného plynu pre slovenských odberateľov by mali aj projekty prepojenia sietí s Rakúskom a Maďarskom. V roku 2010 by malo byť podľa rezortu hospodárstva Slovensko prepojené s Rakúskom reverzným tokom. "Vyvíjame aktivity za účelom možnosti provizórneho reverzu ešte v zime roku 2009/2010. Zároveň je sfunkčnené prepojenie plynárenských sietí Kittsee-Petržalka," dodalo ministerstvo. Slovensko a Maďarsko už realizuje projekt vzájomného prepojenia s predpokladanou kapacitou 10 mld. metrov kubických plynu ročne s predpokladaným termínom sprevádzkovania v roku 2013.

Podľa ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej Rusko a Ukrajina už vyriešili všetky problémy týkajúce sa dodávok plynu. "Vyriešili sme všetky sporné body. Cítime, že krízové scenáre v tejto oblasti už nenastanú." uviedla v utorok tohto týždňa ukrajinská premiérka.

Prvá plynová kríza zasiahla Slovensko v januári tohto roka. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu