BRATISLAVA - Šrotovné na kotly, ktoré poskytoval neinvestičný fond EkoFond zriadený Slovenským plynárenským priemyslom, sa minulo extrémne rýchlo. Fond túto akciu na podporu pri kúpe nového kotla vyhlásil 1. júna tohto roku, prostriedky vo výške 222,5 tis. eur, ktoré na tento účel EkoFond vyčlenil, boli vyčerpané už 10. júna 2009.
"EkoFond rozdelil príspevok na kondenzačné kotly 388 žiadateľom a príspevok na kondenzačné kotly so solárnou zostavou 52 žiadateľom," informoval v stredu SPP.
Základnou podmienkou na získanie tzv. šrotovného na kotly bola ekologická likvidácia starého kotla. V období od 1. do 10. júna pritom EkoFond zaevidoval 757 žiadostí o šrotovné na kotly. Z toho 440 žiadostí posúdil ako oprávnené a obsahujúce všetky náležitosti, pričom 230 doručených žiadostí nebolo hodnotených z dôvodu vyčerpania rozpočtu a 87 nesplnilo formálne náležitosti. Tieto žiadosti boli denne schvaľované podľa poradia prijatej žiadosti, a to až do vyčerpania finančných prostriedkov.
Cieľom akcie bolo podporiť výmenu starých, ekologicky neefektívnych vykurovacích zariadení za nové, moderné kondenzačné kotly na zemný plyn. "Veľmi rýchlo, už za 10 dní, sa vyčerpalo šrotovné na kotly. Akciu považujeme za mimoriadne úspešnú, v prvom rade preto, že sme mohli podporiť výmenu starých zariadení za nové, efektívnejšie a bezpečnejšie. V širšom meradle záujem o akciu potvrdil, že spotrebitelia na Slovensku už premýšľajú v kontexte energetickej efektívnosti a environmentálnej bezpečnosti, čo je jedna z kľúčových úloh EkoFondu," konštatovala správkyňa EkoFondu Eva Guliková.
EkoFond bol zriadený hlavnou skupinou spoločností SPP v roku 2007 s cieľom napĺňania politiky Európskej únie v oblasti energetickej efektívnosti. Správna rada EkoFondu schválila na rok 2009 rozpočet 5 mil. eur na ďalšiu podporu rôznych programov energetickej efektívnosti. SPP je energetická spoločnosť, ktorá sa zaoberá obchodom so zemným plynom, podpornými a servisnými službami. Akcionármi SPP sú Slovenská republika, ktorá prostredníctvom Fondu národného majetku v podniku drží 51-percentný podiel a konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas a GDF Suez s podielom 49 %.