BRATISLAVA - Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku 2009 po spresnení údajov zaznamenala prepad o 5,6 percenta.
Výkon hospodárstva sa z nedávnej pozície medzi lídrami Európskej únie zosunul na nižšie priečky. Kríza poznačila aj ďalšie štáty únie, do ktorých Slovensko vyváža väčšinu svojej produkcie. Pokles objednávok ovplyvnil výrobu viacerých firiem, mnohé z nich ohlásili hromadné prepúšťania. Ekonomiku začiatkom roka pribrzdili aj zastavené dodávky plynu z Ruska, pre ktoré výrazne obmedzili produkciu väčšie priemyselné podniky.
Slovenské hospodárstvo začiatkom roka stiahol najmä zahraničný obchod. Vývoz klesol medziročne o necelú štvrtinu, dovoz sa prepadol o 22,6 percenta. Investície sa znížili o 4,1 percenta a konečná spotreba domácností o 1,2 percenta. Naopak, mierny rast o 1,2 percenta vykázala konečná spotreba verejnej správy. Podľa spresneného odhadu úradu sa v prvom štvrťroku na Slovensku vytvoril HDP v objeme 14,68 miliardy eur (442,25 miliardy korún), v bežných cenách sa znížil o 6,1 percenta.
Štatistici dnes zverejnili aj prognózu vývoja ekonomiky na tento rok. Úrad počíta, že HDP krajiny klesne medziročne o 3,5 percenta. Národná banka Slovenska (NBS) už skôr odhadla prepad hospodárstva o 2,4 percenta. Ministerstvo financií plánuje svoju prognózu aktualizovať tento mesiac, oficiálne naďalej predpokladá rast ekonomiky o 2,4 percenta.
Miera inflácie by podľa predpokladov štatistikov mala na konci roka klesnúť na 2,2 percenta. Nezamestnanosť, ktorá sa v závere vlaňajška znížila na dlhoročné minimum pod deväť percent, má naopak vzrásť na 11,2 percenta.
Počet nezamestnaných by tak mal podľa ŠÚ vzrásť v tomto roku na 300-tisíc osôb a priemerný počet osôb zamestnaných v hospodárstve by mal poklesnúť o 3,1 % na 2,21 mil. ľudí.Napriek medziročnému prepadu hrubého domáceho produktu by však zamestnanci stále mali evidovať rast miezd, či už na nominálnej alebo reálnej báze. Priemerná nominálna mesačná mzda by totiž podľa ŠÚ mala v tomto roku stúpnuť o 5,1 % na 760 eur. Tento rast by pri predpokladanej priemernej miere inflácie 2,3 % mal znamenať aj rast reálnej mesačnej mzdy o 2,7 %. Infostat predpokladá rast nominálnej mzdy o 4,9 %, infláciu na priemernej úrovni 2,2 % a nárast reálnej mesačnej mzdy o 2,6 %.