BRATISLAVA - S výstavbou novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach by sa malo začať v roku 2013. Po rokovaní s predsedom predstavenstva českej energetickej skupiny ČEZ Martinom Romanom to potvrdil premiér Robert Fico.
"Predpoklad začatia samotnej výstavby novej jadrovej elektrárne by mal byť okolo roku 2013, čo zodpovedá našim predstavám tak, aby o niekoľko rokov mohol po dostavbe Atómovej elektrárne Mochovce nabehnúť aj úplne nový blok v Jaslovských Bohuniciach," uviedol pre spravodajský portál tvnoviny.sk premiér Fico. "Potvrdili sme pripravenosť začať s fyzickou výstavbou v roku 2013," dodal Roman.
Česká skupina ČEZ je strategickým spoločníkom pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. ČEZ už intenzívne rokuje s Jadrovou a vyraďovacou spoločnosťou (JAVYS) o vytvorení spoločného podniku, ktorý by mal zabezpečiť výstavbu novej jadrovej elektrárne. Zmluvu o vytvorení spoločného podniku by mali obe spoločnosti podpísať na konci mája tohto roku. "Riešili sme niekoľko technických otázok, ktoré sa týkajú prípravy tejto akcionárskej zmluvy a môžem povedať, že vznikla dohoda, že by sme využili zasadnutie jadrového fóra, ktoré bude v Prahe na konci mája, kde by sme zabezpečili podpísanie príslušných zmlúv a vytvorenie spoločného podniku," povedal po utorkových večerných rokovaniach Fico. "Termín koniec mája tohto roku nie je ohrozený," doplnil šéf skupiny ČEZ.
Výstavba novej jadrovej elektrárne by si mala vyžiadať podľa slov ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka od 4 do 6 mld. eur. Prípravné práce by pritom mali stáť približne 232,357 mil. eur. Ako sa bude financovať výstavba jadrovej elektrárne zatiaľ minister Jahnátek nekonkretizoval. Aký druh jadrovej elektrárne by sa mal postaviť v Jaslovských Bohuniciach a aký by mala mať výkon zatiaľ ešte rezort hospodárstva nespresnil, rozhodnúť by sa o tom malo v októbri 2010 na základe štúdie realizovateľnosti. Nová jadrová elektráreň by mala byť postavená do roku 2020.
Premiér Fico v utorok rokoval aj o problematike so zásobníkmi zemného plynu s predstaviteľmi spoločnosti SPP Bohemia. Podľa premiéra by mohlo mať Slovensko svoje strategické zásoby plynu na území Českej republiky v blízkosti slovenských hraníc. O tejto problematike by mali začať rokovať predstavitelia firmy SPP Bohemia a Ministerstva hospodárstva SR. "O dva až tri týždne minister hospodárstva predloží dokumenty na rokovanie vlády, a potom o tom môžeme rozhodnúť," konštatoval po rokovaniach podľa spravodajského portálu tvnoviny.sk Fico. Spoločnosť SPP Bohemia, v ktorej má podiel aj Slovenský plynárenský priemysel, a.s., kontroluje na území Českej republiky v Dolných Bojanovciach zásobník plynu s kapacitou 576 mil. metrov kubických.