BRATISLAVA - Slovensko pravdepodobne začalo pociťovať prvé dopady finančnej krízy na počte nezamestnaných. Miera nezamestnanosti sa v decembri podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny zvýšila na 8,39 percenta z novembrových 7,8 percenta. Dosiahla tak najvyššiu úroveň od apríla 2007.
Šéf úradu Ján Sihelský očakáva, že nezamestnanosť bude rásť aj v ďalších mesiacoch, najvyššiu mieru by podľa neho mala dosiahnuť v júni. Sihelský nevylúčil, že nárast počtu ľudí bez práce súvisí s hospodárskou krízou. Na otázku, koľko pracovníkov prišlo o zamestnanie pre krízu, však nevedel odpovedať.
"Nevieme posúdiť previazanosť nezamestnanosti s finančnou krízou," uviedol. Riaditeľ odboru informatiky a štatistiky ústredia Vladimír Haško zdôvodnil nárast počtu nezamestnaných hromadnými prepúšťaniami, zvýšeným prírastkom nezamestnaných z krajín Európskej únie (EÚ) či ukončením sezónnych prác. V porovnaní s dvanástym mesiacom predvlaňajška nezamestnanosť vzrástla o 0,40 percentuálneho bodu. Analytik Československej obchodnej banky Marek Gábriš je presvedčený, že hromadné prepúšťanie a zvýšený prílev nezamestnaných Slovákov z únie priamo súvisí s ekonomickou krízou.
"Príchod dôsledkov ekonomickej recesie zo západnej Európy na Slovensko bude vrcholiť v prvej polovici roku 2009," komentoval zverejnené údaje. Nepredpokladá preto skorý odchod pracovníkov z evidencií úradov práce. Upozornil, že slovenskú ekonomiku negatívne poznačia nielen dopady ekonomickej, ale aj plynovej krízy. Pre takmer dva týždne chýbajúce dodávky zemného plynu z Ruska totiž viacero veľkých firiem prerušilo výrobu. Počet Slovákov, ktorí stratili prácu v krajinách únie, rástol podľa ústredia práce v decembri rýchlejšie ako v predchádzajúcich mesiacoch. V novembri prišlo o prácu v únii 897 občanov Slovenska, v decembri to už bolo 1226. Prácu strácali najčastejšie robotníci.
"Najviac ľudí, ktorí prišli o prácu v únii, sa vrátilo do Prešovského kraja," doplnil Sihelský. Z posledných údajov zo septembra minulého roku vyplývalo, že v zahraničí pracovalo celkovo približne 250.000 Slovákov. Hromadné prepúšťanie nahlásilo od októbra 2008 do 18. januára tohto roku 98 zamestnávateľov, ktorí plánovali zrušiť 10.187 pracovných miest. Ďalších 211 zamestnávateľov nahlásilo 5863 ohrozených pracovných miest.
Vo februári by mali firmy prepustiť v rámci hromadného prepúšťania 1900 ľudí, v marci 1700. "Všade sú signály v podobe strát pracovných miest, hoci nejde o hromadné prepúšťania," dodal Sihelský. Očakáva preto, že situácia na pracovnom trhu sa bude zhoršovať. Počet ľudí v evidencii úradov práce, ktorí mohli ihneď nastúpiť do zamestnania, sa v dvanástom mesiaci roka 2008 zvýšil na 218.920 z novembrových 203.430 osôb.
Oproti decembru 2007 vzrástol o 11.057 ľudí, teda o 5,32 percenta. Najvyššiu mieru nezamestnanosti, viac ako 20 percent, mali v decembri tri okresy na juhu stredného a východného Slovenska, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava. Tradične najmenej ľudí bez zamestnania bolo v Bratislave. Najpočetnejšou skupinou s podielom 43,3 percenta tvorili rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch dlhodobo nezamestnaní.
Vyššie údaje o nezamestnanosti vykazuje iná metodika Štatistického úradu, ktorý používa výberové zisťovanie. Podľa posledných údajov úradu miera nezamestnanosti v treťom štvrťroku dosiahla deväť percent. Hoci išlo o dlhoročné minimum počtu nezamestnaných, podľa tejto metodiky patrí Slovensko v Európskej únii medzi krajiny s najvyššou mierou nezamestnanosti.