Utorok24. december 2024, meniny má Adam, Eva, zajtra

Bankové karty nám kradnú stále viac!

(Zdroj: Nový Čas)

Štatistiky polície hovoria jasne: počet krádeží a zneužitie bankových kariet z roka na rok rastie. Za posledné roky je ich niekoľkonásobne viac. Slovenské banky i polícia vyzývajú na opatrnosť a dodržiavanie základných pravidiel bezpečnosti pri zaobchádzaní s nimi. Aké praktiky používajú zlodeji a čo robiť, keď vám kartu ukradnú?

Slovensku je v obehu vyše 3 miliónov bankových kariet. Pre zlodejov hotový raj na krádeže. „Ak sa pokúsime vžiť do roly páchateľa, platobná karta, ktorú držíme v ruke, sa nám zmení na vrece peňazí. Od tohto vreca nás delí jedna maličkosť – PIN-kód,“ hovorí zástupkyňa hovorcu Prezídia policajného zboru Marta Bujňáková. „A to je už len otázka šikovnosti zlodeja, ako sa dopátra, kde má obeť uloženú poslednú bariéru. Väčšinou to býva papierik uložený pri platobnej karte. Aby to páchateľ nemal také jednoduché, myslia si niektorí, napísaný je opačne. Netreba zabudnúť, že PIN sa dá zadať viackrát,“ dodáva.

Opatrný netreba byť len so zaobchádzaním s kartou, ale už pri jej preberaní z banky. Dohodnite sa radšej, že si po ňu a PIN-kód prídete osobne. Pri preberaní si skontrolujte najmä obálku, v ktorej bol doručený váš identifikačný kód ku karte. Nesmie byť vôbec poškodená. „Polícia riešila zaujímavý prípad - karta prišla klientovi poštou v jednej obálke, v druhej identifikačný kód. Majiteľ zabudol, že o vystavenie novej karty požiadal, a tak si nevšimol, že z jeho poštovej schránky obálky zmizli.

O tom, že kartu niekto zneužil, sa dozvedel až potom, keď z jeho účtu niekto vybral hotovosť vo výške takmer stotisíc korún,“ povedala Bujňáková. V prípade, že vám kartu odcudzia, hneď po zistení kartu zablokujte osobne či telefonicky a oznámte to na polícii. Banka totiž preberá zodpovednosť za stratu až od momentu, keď ju kontaktujete, a vydá pokyn na zablokovanie a, samozrejme, ak ste dodržali všetky bezpečnostné pokyny.“

V prípade zistenia podozrivých transakcií na účte odporúčam klientom okamžite kontaktovať banku, v ktorej má účet. Ak klient nie je spokojný s riešením banky, môže podať podnet aj na bankového ombudsmana,“ radí banková ombudsmanka Eva Černá. V každom prípade najlepším riešením je kartu si poistiť - ak je to možné. Poistenie sa vzťahuje na všetky neoprávnené transakcie uskutočnené 24 hod. pred nahlásením odcudzenia.

RADY AKO PREDÍSŤ KRÁDEŽI A ZNEUŽITIU KARTY


1. Majte prehľad o svojej karte a tak včas zistite jej stratu či odcudzenie. Potom požiadajte banku o zablokovanie karty.

2. Kartu si hneď po jej prevzatí podpíšte. PIN si zapamätajte a neuchovávajte ho spolu s kartou.

3. Majte kartu oddelenú od osobných dokladov.

4. Pri používaní karty v bankomate si vždy obzrite bankomat, najmä otvor, do ktorého sa vkladá karta, či na ňom nie je nainštalované cudzie teleso.

5. Pri zadávaní PIN-kódu si zakryte druhou rukou klávesnicu.

6. Kartu nikomu nepožičiavajte a nikomu neoznamujte PIN-kód.

7. Pri platbe treba mať kartu stále pod kontrolou. Odkladajte si doklady platieb kartou - doklad z registračnej pokladnice a doklad o platbe kartou (v prípade priameho prepojenia terminálu s pokladnicou sú oba na jednom doklade). Pri reklamácii zaúčtovania nesprávnej sumy banka vyžaduje predloženie týchto dokladov.

8. Kontrolujte si pravidelne výpis z účtu, zistené nezrovnalosti ihneď oznámte banke a podajte reklamáciu.

9. V reštauráciách sa dožadujte prenosného terminálu, pokiaľ je ním reštaurácia vybavená. Pokiaľ nie, lepšie je nasledovať personál a skontrolovať si vykonanie transakcie osobne.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu