Streda27. november 2024, meniny má Milan, zajtra Henrieta

Lukašenko varuje Gazprom, chce aby Severný prúd išiel cez Bielorusko

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko

MINSK - Bieloruský prezident Alexander Lukašenko hovorí Rusom, že sa dopustili chyby, keď sa rozhodli postaviť plynovod Severný prúd naprieč Baltickým morom do Nemecka. Podľa Minska ide o výstavbu produktovodu cez "mínové pole".

"Prečo ste sa rozhodli stavať cez Baltik? Nespomínate si, že som vám povedal, že z toho nevzíde nič dobrého?", uviedol Lukašenko na stretnutí s novinármi, ktoré vysielal minský rozhlas. Dodal, že Rusi teraz nezápasia len s nerovným morským dnom, ale aj s mínami a bombami z obdobia druhej svetovej vojny.

Ruský monopolný výrobca Gazprom spolu s nemeckými spoločnosťami E.ON a BASF založil spoločný podnik na budovanie plynovodu, ktorým sa má ročne prepravovať do západnej Európy 27,5 miliardy kubických metrov plynu. Realizácia projektu bude stáť 5 miliárd EUR, v prepočte 167,775 miliardy SKK.

Lukašenko uviedol, že budovanie plynovodu cez Baltik nie je ekonomicky opodstatnené. Namiesto toho mali Rusi zvýšiť o 100 % kapacitu jestvujúceho plynovodu, ktorý vedie aj cez bieloruské územie a Poľsko do Nemecka. Poukázal na to, že potrubím prechádza ročne do 30 miliárd kubických metrov paliva a piliere produktovodu sú z ocele a betónu a všetky prečerpávacie stanice môžu obslúžiť dva plynovody. "Ak sa obávate, že by bola výstavba plynovodu veľmi drahá, dáme vám daňové úľavy a nebudeme od vás vyberať tranzitné poplatky päť rokov po jeho uvedení do prevádzky. Len nerobte hlúposti!", zvolal prezident. Gazprom odmietol vybudovať druhú vetvu plynovodu údajne preto, lebo v Poľsku by nebol o plyn veľký záujem.

Ruský monopolný prepravca ropy Transnefť sa zase zaoberá myšlienkou úplného odstavenia ropovodu Družba, ktorým preteká milión barelov (barel = 159 litrov) ropy denne. Plánuje rozšírenie morského prístavu Primorsk a chce prinútiť Poľsko a Nemecko, aby kupovali jeho ropu dopravovanú tankermi.

Lukašenko uviedol, že ak by sa Moskva rozhodla pre toto riešenie, ročne by strácala až 2 miliardy USD, v prepočte 47,26 miliardy SKK, lebo náklady na prepravu tony suroviny by vzrástli o 30 USD. Minsk by stratil ročne len 100 miliónov USD. Informovala o tom agentúra Reuters.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu