BRATISLAVA - Štátna sociálna dávka by nemala riešiť neúspešné podnikanie, nemala by nahrádzať ani vypadnutý príjem z podnikania. Vyhlásil to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) v nedeľňajšej diskusnej relácii V politike televízie TA3.
Reagoval tak na slová poslanca NR SR a exministra práce Jozefa Mihála (SaS), ktorý kritizoval, že živnostníkov a ich rodiny chce štát obrať o možnosť čerpania dávky v hmotnej núdzi.
Novela zákona o pomoci v hmotnej núdzi prináša jednu z mnohých negatívnych zmien, ktoré sa dotknú živnostníkov. Nielen oni, ale aj ich rodiny budú vylúčení v prípade problémov zo systému hmotnej núdze, povedal Mihál. Aj keď má živnostník nízke príjmy, štát mu neposkytne dávku v hmotnej núdzi len preto, že je živnostník, dodal exminister.
Táto negatívna novinka sa podľa neho týka rovnako aj drobných farmárov. Hovorí o príklade tých, ktorí na východnom Slovensku vlastnia pri dome malé hospodárstvo, na obecnom úrade sú registrovaní ako takzvaní samostatne hospodáriaci roľníci a týmto spôsobom si zarobia napríklad dvesto eur.
Richter s Mihálom nesúhlasil a skonštatoval, že štátna sociálna dávka by nemala riešiť neúspešné podnikanie. Podľa neho stačí, ak existuje mechanizmus, ktorý podnikateľom, živnostníkom, či samostatne zárobkovo činným osobám v zlej situácii umožní prerušiť živnosť a prihlásiť sa na úrade a zažiadať o dávku. Dodáva, že dnes to je jednoduchý administratívny akt.
Niektoré zmeny, ktoré sa dotknú živnostníkov, hodnotí Mihál pozitívne. Napríklad to, že sa nebudú musieť sami hlásiť do Sociálnej poisťovne. Tieto administratívne úkony urobí poisťovňa v spolupráci s finančnou správou z daňových priznaní samostatne. Konštatuje, že zmena mohla byť prijatá s okamžitou platnosťou tak, aby sa podľa nej dalo riadiť už od januára 2014. Kritizuje však, že živnostníkom sa opäť zvyšujú odvody.
Richter očakáva zvýšenú mieru nezamestnanosti
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) očakáva, že miera nezamestnanosti v septembri stúpla o jednu až dve desatiny percentuálneho bodu. V nedeľňajšej diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska - Slovenskej televízie O 5 minút 12 to povedal, že ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v pondelok zverejní aktuálne štatistiky. Rady nezamestnaných sa rozšírili podľa šéfa rezortu najmä o absolventov vysokých škôl, pod vyššiu nezamestnanosť sa podpísali aj ukončené sezónne práce.
Celkový počet uchádzačov o prácu dosiahol v auguste vyše štyristo tisíc, medziročne vzrástol o takmer štyritisíc osôb. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v auguste tohto roka klesla oproti júlu o 0,29 percentuálneho bodu na 13,70 percenta. Richter očakával, že najmä po skončení sezónnych prác a pre evidovanie absolventov vysokých škôl sa jej septembrová miera zvýši o jednu až dve desatiny percentuálneho bodu.
Je ale rád, že sa stále drží pod hranicou 14 percent. "Mám maximálny záujem urobiť všetko pre to, aby miera nezamestnanosti na Silvestra neprekročila hranicu 14 percent," dodal. Tvrdí, že nástroje pre dosiahnutie tohto cieľa existujú.
Richterov predchodca a terajší poslanec NR SR Jozef Mihál (SaS) má na to, že nástroje na zlepšenie zamestnanosti existujú, opačný názor. Vláda podľa neho neprijíma opatrenia, ktoré by pracovnému prostrediu pomáhali. Spýtal sa, či vláda bojuje s nezamestnanosťou tým, že napríklad zvýšila živnostníkom odvody. To má za následok, že tisíce ľudí živnosti zrušilo a priradili sa k nezamestnaným. Vláda tiež schválila princíp, že na založenie spoločnosti s ručením obmedzeným je potrebných päťtisíc eur. Táto suma je podľa exministra pre mnohých na hranici možností.
Dať ľuďom prácu je to najdôležitejšie, povedal Richter. Ako doplnil, nemôže sa to však diať na úkor toho, že zamestnávatelia majú úplne voľné ruky a zamestnancov a spoločnosť ako takú nikto nechráni. Zamestnávateľom idú podľa ministra v ústrety konkrétnymi krokmi. Ako príklad uviedol možnosť zamestnávať evidovaných dlhodobo nezamestnaných, za ktorých zamestnávatelia nemusia počas dvanástich mesiacov odvádzať žiadne odvody. Mihál označil Richterove slová o práci pre ľudí za socialistické.
Prvoradá podľa neho má byť tvorba podmienok, aby si ľudia dali prácu sami. Alternatíva v podobe podpory malých podnikateľov a živnostníkov je podľa neho najľahšia, aká môže byť, a Slovensko môže vytiahnuť zo súčasného marazmu. "Aby ľudia boli samostatní, aby robili sami na seba, ak sú úspešní, aby zamestnali ďalších ľudí," povedal Mihál. Treba podporiť živnostníkov, drobných podnikateľov. Daňové licencie, zvýšené odvody túto pomoc nepredstavujú, uzavrel.