BRATISLAVA - Podnikateľské prostredie na Slovensku sa naďalej zhoršuje. Konštatuje to na základe vlastného pravidelného prieskumu Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS). V druhom štvrťroku tohto roka sa totiž hodnota indexu podnikateľského prostredia znížila o ďalších 3,5 % na úroveň 70,1 bodu.
"Slovenskí podnikatelia sú najviac nespokojní so slabou vymožiteľnosťou práva, čo vyplýva predovšetkým zo zlého stavu súdnictva a nedostatočného uplatňovania princípu rovnosti pred zákonom. Kritiku si vyslúžilo aj málo efektívne hospodárenie štátu a prístup k štátnej pomoci, ktorej prideľovanie vnímajú podnikatelia ako netransparentné a selektívne," uvádza aliancia.
V druhom štvrťroku tak získala najnegatívnejšie hodnotenie položka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva. Jej hodnotenie kleslo oproti predchádzajúcemu štvrťroku o vyše 9 % na aktuálnu hodnotu 10,6 bodu. "Pre zlepšenie podnikateľského prostredia je nevyhnutné prijať zákony, ktoré by viedli k väčšej ochrane poctivých podnikateľov voči podvodníkom, a ktoré by tvrdšie postihovali neplatiace firmy. Podnikatelia volajú po urýchlenom prijatí systémových zmien vedúcich k zefektívneniu a zrýchleniu justičných procesov, pretože funkčné súdnictvo je absolútne základným predpokladom pre zlepšovanie podnikateľského prostredia,“ konštatuje PAS.
Druhou najviac klesajúcou položkou sa v druhom kvartáli stalo uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom s poklesom o takmer 8 % a aktuálnym ratingom 20,2 bodu. Podnikatelia podľa aliancie kritizujú, že vláda pristupuje k jednotlivým podnikateľom odlišne, pričom zvýhodňuje predovšetkým veľké a regionálne významné podniky. Pocit nerovnosti pred zákonom vo vnímaní podnikateľov prehlbujú aj nedoriešené korupčné kauzy, či nevyšetrené podozrenia z nehospodárnosti.
Tretí najväčší pokles zaznamenala položka efektívnosť hospodárenia štátu, prístup k štátnej pomoci. Hodnotenie tejto položky kleslo oproti predchádzajúcemu sledovanému obdobiu o takmer 7,5 % a dosiahlo tak úroveň 17,4 bodu. "Podnikatelia sa sťažujú najmä na opatrenia v oblasti hospodárskej politiky štátu, kde im prekáža selektívne a netransparentné prideľovanie dotácií, príspevkov a podpôr, ktoré deformuje podnikateľské prostredie a hospodársku súťaž," uvádza aliancia. Podnikateľom sa taktiež nepozdáva nehospodárne vynakladanie prostriedkov pri štátnych zákazkách.