PRAHA - Zahraniční investori sa začínajú odkláňať od Česka, láka ich Poľsko. Ak sa niektorá z globálnych firiem v najbližších troch rokoch rozhodne expandovať do zahraničia, do Česka to zrejme nebude, konštatuje na svojej internetovej stránke pražský denník E15 na základe prieskumu spoločnosti AT Kearney, ktorá oslovila 300 manažérov z 28 krajín s otázkou, kam budú smerovať ich investície.
Česko sa tento rok na zozname 25 preferovaných krajín vôbec neobjavilo. V predkrízovom roku 2007 pritom rebríček uzatváralo a v roku 2010 obsadilo 17. priečku.
"Pokles záujmu o Českú republiku po roku 2010 vnímame predovšetkým zo strany ázijských a amerických investorov. Pre Európanov Česko zostáva medzi 25 najzaujímavejšími destináciami sveta," uviedol Marek Lněnička z AT Kearney, podľa ktorého sa zahraniční investori v Česku zaujímajú najmä o telekomunikácie, maloobchod a ťažký priemysel.
"Konkurencieschopnosť Česka z pohľadu zahraničných investorov klesá," potvrdzuje problematické vyhliadky krajiny Adéla Tomíčková z CzechInvest. "Kto už v Česku je, zisky tu rád reinvestuje, kto nie je, dvakrát si cestu do Prahy rozmyslí. V ostatných rokoch investície sprostredkované našou agentúrou predstavuje najmä expanzia zahraničných investorov, ktorí v Českej republike už nejakú dobu pôsobia," dodáva Tomíčková.
Kríza učí investorov oddeľovať zrno od pliev a dôkladne zvážiť lokalitu svojho biznisu. O tom, že zahraničné investície môžu ľahko prehodiť výhybku, svedčí aj nedávny prieskum v Nemecku, kde Prahu na pozícii jednotky z pohľadu nemeckých investorov po ôsmich rokoch vystriedala Varšava. Potvrdzujú to aj experti. "Regionálne najatraktívnejšou krajinou pre zahraničné investície bude v najbližších rokoch Poľsko," uvádza Petr Dufek z ČSOB. Respondenti AT Kearney považujú Poľsko za 19. najatraktívnejšiu destináciu sveta.
Odborníci sa zhodujú na tom, že najlepšou reklamou pre príliv investícií je hospodársky rast. S tým však má Česká republika v súčasnosti problémy a aj v najbližších pár rokoch zrejme mať bude. Pritom na krízu eurozóny všetko zvádzať rozhodne nemôže. "Atraktivitu Česka znižujú neprehľadnosť, nestabilita a nepredvídateľnosť ekonomicko-právneho prostredia, ale aj vysoká administratívna náročnosť podnikania," uvádza niektoré z hlavných dôvodov Petr Sklenář z J&T Bank.
Napríklad čas potrebný na založenie firmy patrí v ČR k najdlhším v Európe. Najviac však zahraničných investorov v Česku "pália" dane. "Nejde o ich absolútnu výšku, ale o neustále zásahy do daňového systému," dodáva Dufek z ČSOB. A môže byť ešte horšie. Sociálni demokrati sa netaja tým, že vzorom pre ich daňovú politiku je Maďarsko. Zahraničným investorom sa z takejto predstavy samé balia kufre. A možno aj dvíhajú, dodáva E15.