BRATISLAVA - Parlament posunul do druhého čítania návrh novely zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Novela zákona má priniesť zmeny v okruhu príjmov, na ktoré úrady práce a sociálnych vecí prihliadajú.
Do príjmu sa už má započítavať aj 75 % príjmu získaného na základe dohody o vykonaní práce, čím sa má odstrániť súčasné zvýhodnenie tohto príjmu oproti iným príjmom zo závislej činnosti. Do príjmu sa však nemajú započítavať príjmy jednorazového charakteru. Ide o príspevok na stravu, cestovné, ubytovanie určené dobrovoľníkovi pri výkone dobrovoľníckej činnosti, náhradu mzdy alebo odmenu za výkon funkcie člena volebnej komisie, vrátený preplatok dane a preplatok na preddavkoch do sumy 50 eur, či doplatok k dôchodku v súvislosti s valorizáciou dôchodkovej dávky.
Novela zákona má tiež zmierniť podmienky posudzovania hodnoty motorových vozidiel na účely hmotnej núdze. Od začiatku budúceho roka by úradom práce a sociálnych vecí malo pri posúdení hodnoty auta stačiť odborné stanovisko vyhotovené znalcom. To je totiž podľa rezortu práce menej nákladné a postačujúce. Druhou možnosťou má byť preukázanie hodnoty auta faktúrou od predajcu motorového vozidla.
"Preukazovanie hodnoty majetku sa nebude vyžadovať pre jedno motorové vozidlo, ktoré bude podľa technického preukazu staršie ako 10 rokov," tvrdí ministerstvo práce. Vôbec sa pritom nemá prihliadať na vlastníctvo viacerých motorových vozidiel starších ako 20 rokov.
Sprísniť a spresniť sa majú podmienky posudzovania nároku na aktivačný príspevok pri vykonávaní menších obecných služieb. Podľa ministerstva práce sa totiž vyskytujú prípady ich zneužívania na vznik nároku na aktivačný príspevok, bez reálneho vykonávania menších obecných služieb. "Návrhom sa preto určuje minimálny počet hodín pri vykonávaní menších obecných služieb, ako aj náležitosti a bližšie podmienky dohody, požadované na vznik nároku na aktivačný príspevok," uviedlo ministerstvo.