BRATISLAVA - Študenti zo slabších sociálnych pomerov budú mať pri žiadosti o pôžičku z nového Fondu na podporu vzdelávania prednosť pred študentmi, ktorí sa lepšie učia. Vyplýva to z návrhu zákona o Fonde na podporu vzdelávania, ktorý dnes poslanci posunuli do druhého čítania.
Nový fond má od januára 2013 nahradiť súčasný Študentský pôžičkový fond a Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov. Podľa nových kritérií budú mať pri žiadosti o pôžičku prednosť študenti, ktorí poberajú sociálne štipendium alebo dávky v hmotnej núdzi. Až potom nasledujú študenti s lepšími študijnými výsledkami.
Pri udeľovaní pôžičiek budú mať zároveň prednosť denní študenti pred externými. O pôžičku pre pedagógov môžu žiadať pedagogickí zamestnanci, odborní zamestnanci a doktorandi. Pri pedagógoch budú mať prednosť začínajúci učitelia. V prípade, že fond nevyčerpá všetky prostriedky v prvom kole, bude môcť poskytnúť pôžičky v ďalších kolách.
Opakovanú pôžičku nedostanú študenti alebo pedagógovia, ktorí mali zlú platobnú disciplínu. To má zmysel najmä pri pôžičkách pre pedagógov, ak daná osoba už pred tým čerpala pôžičku pre študentov a túto riadne nesplácala, alebo pre dlžníkov študentov, ktorí neštudovali súvislo. Učitelia budú môcť pôžičku splatiť predčasne bez poplatkov. To však neplatí pre študentov, ktorí za predčasné splatenie požičanej sumy zaplatia poplatok.
Novela posilňuje neštátny charakter fondu tým, že v riadiacich funkciách obmedzuje vplyv štátneho sektora. Nový fond vedie prostriedky fondu v Štátnej pokladnici. Úroková sadzba nie je pevne stanovená. Podľa návrhu je to priemerná ročná úroková sadzba výnosov slovenského štátneho dlhopisu so splatnosťou desať rokov za predchádzajúci kalendárny rok. Úroková sadzba pôžičky sa mení k 1. februáru bežného roka.
Pôžičkovými fondmi otriasli v minulosti viaceré škandály, po ich prevalení exminister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) vymenil členov rád fondov. Súčasné vedenie fondov vyčíta svojim predchodcom pôžičku vo forme zmeniek pre nebankový subjekt Slavia Capital Group, a.s. či obchádzanie zákona tým, že nezverejňovali zmluvy a faktúry na internete.
Na povrch tiež vyplávalo, že ŠPF vyplatil v rokoch 2005 až 2011 dokopy 235 490 eur pre 18 bývalých čestných členov rady fondu a dozornej rady. Medzi odmenenými boli aj traja zamestnanci ministerstva školstva Peter Plavčan, Ľubica Škvarková a Jaroslav Juriga. Plavčan vrátil odmeny v novembri 2011 ako jediný z osemnástich, fondu poslal naspäť 38 534,15 eura.
Šafárenie v ŠPF už prešetruje polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a trestné oznámenie podalo aj súčasné vedenie fondu pre začínajúcich pedagógov.