RIGA - Grécko by malo čo najskôr opustiť eurozónu, aby sa zamedzilo ďalšiemu poškodzovaniu spoločnej menovej únie, domnieva sa lotyšský minister financií Andris Vilks, ktorého krajina má najbližšie k prijatiu spoločnej európskej meny.
Podľa Vilksa je terajšia situácia pre eurozónu škodlivá, keďže Grékov nie je možné v 17-člennom bloku udržať. Šéf rezortu financií pobaltskej krajiny v tejto súvislosti ponúkol Aténam pomoc pri prechode na pôvodnú národnú menu drachma, ktorej sa Gréci vzdali v 2001. Podľa jeho slov má Lotyšsko užitočné skúsenosti so zavádzaním novej meny, a to zo začiatku 90. rokov, keď sa osamostatnilo od rozpadávajúceho sa Sovietskeho zväzu.
"Mal by sa nájsť spôsob, ako Grécko čo najrýchlejšie vyhostiť z eurozóny, a to čo najmenej bolestivo. Podľa mňa čím skôr, tým lepšie. Je potrebné si uvedomiť, že nie je možné sa pohrávať s ilúziou o možnosti udržania Grécka v spoločnej menovej únii," povedal pre tamojší štátny rozhlas Vilks, ktorý je za návrat gréckej drachmy. "Vieme, ako to urobiť, vieme s tým pomôcť. Vieme, ako vymeniť jednu menu za druhú, ako transformovať ekonomiku. Ak potrebujú pomoc od medzinárodných organizácií, môžu to urobiť oni. No Grécko nesmie pokračovať v narušovaní a kazení nálady celej eurozóny," dodal minister.
Lotyšsko by sa po Estónsku chcelo v roku 2014 stať v poradí druhou pobaltskou krajinou požívajúcou euro. Na to však bude musieť splniť tvrdé podmienky potrebné na prijatie do eurozóny. Tamojšia ekonomika je v pomerne dobrom stave napriek tomu, že v roku 2009 bola krajina na pokraji bankrotu a Rige museli pomôcť Európska únia a Medzinárodný menový fond. Po zavedení tvrdých úsporných opatrení sa však situácia zmenila a Lotyšsko je hospodársky stabilizované.