BRATISLAVA - Pomalší hospodársky rast a následky pádu vlády Ivety Radičovej v neschválení niektorých plánovaných legislatívnych noriem spôsobia na budúci rok v rozpočte verejnej správy výpadok daňových a odvodových príjmov v objeme takmer 665 mil. eur.
Potvrdilo to ministerstvo financií vo svojej aktualizovanej prognóze daňových príjmov, ktorú zverejnilo v piatok. Celkovo tak diera v rozpočte dosiahne 0,9 % hrubého domáceho produktu.
Výpadky sú očakávané aj v nasledujúcich rokoch. Oproti rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014 by mali byť príjmy verejnej správy v roku 2013 nižšie o 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v roku 2014 o 1,7 % HDP. Vo finančnom vyjadrení to znamená v roku 2013 oproti pôvodným očakávaniam výpadok 1,155 mld. eur a v roku 2014 na úrovni 1,321 mld. eur.
"Z hľadiska príspevkov k zmene prognózy mala najväčší vplyv aktualizácia makroekonomických prognóz, v roku 2012 s negatívnym vplyvom na úrovni 0,8 % hrubého domáceho produktu. Zvyšnú časť vo výške 0,1 % hrubého domáceho produktu predstavuje neschválenie pripravovanej legislatívy, najmä daňovo-odvodovej reformy," konštatuje Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.
Aktualizácia makroekonomických prognóz mala pritom podľa inštitútu na prognózu daňových príjmov v rokoch 2011 až 2014 negatívny vplyv najmä pri dani z pridanej hodnoty, dani z príjmov právnických osôb a odvodoch. A to v dôsledku zníženia prognózy rastu hrubého domáceho produktu, konečnej spotreby domácností ako aj mzdovej bázy. Ministerstvo financií pritom minulý týždeň znížilo odhad rastu slovenského hospodárstva v budúcom roku z pôvodných 3,4 % na 1,7 %.
Minister financií Ivan Mikloš však tvrdí, že napriek týmto negatívnym dopadom na rozpočet je v budúcom roku reálne dosiahnuť deficit na úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu, ako to už avizoval minulý týždeň. Zároveň v piatok zopakoval, že ak by sa mala diera v rozpočte zvyšovať pre prijímanie ďalších opatrení na nárast výdavkov či znižovanie príjmov, je pripravený rozpočet z parlamentu stiahnuť, čo by znamenalo rozpočtové provizórium. "Upozorňujem dopredu veľmi jasne, že takýto hazard nepripustím," tvrdí Mikloš.
Nie je však vylúčené, že výpadok v príjmoch štátu sa môže ešte zvýšiť, keďže prognózy hospodárskeho vývoja sa z týždňa na týždeň zhoršujú. Pripúšťa to aj Mikloš a preto podľa svojich slov navrhne kolegom z bývalej koalície ďalšie úsporné opatrenia. Navrhne, aby sa nerušili povinné odvody dobrovoľne nezamestnaných, ako to žiadala SaS, opätovne zmeny v stavebnom sporení, ale aj zníženie výdavkov na priority, ktoré si ešte fungujúca vládna koalícia dohodla pre rezorty obrany, vnútra a envirofond. Rokovať by o nich mali budúci týždeň.