BRATISLAVA - Minimálny zárobok na Slovensku sa od januára 2012 zvýši o 3,2 %, a to na úroveň 327,20 eura. Hodinová mzda tak vzrastie na 1,89 eura. Vyplýva to z nariadenia ministerstva práce, ktoré dnes odobril aj vládny kabinet.
"Návrh, ktorý dalo ministerstvo z povinnosti, ako povinnú jazdu - tak by som to nazval, získal osem hlasov členov vlády, takže od budúceho roka pôjde vyššie o 3,2 %," podotkol po rokovaní šéf rezortu práce Jozef Mihál (SaS).
Podľa zákona o minimálnej mzde ministerstvo určuje sumu minimálneho zárobku ako súčin platnej mesačnej minimálnej mzdy, teda 317 eur, a indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za rok 2010. Tá podľa štatistických údajov stúpla o 3,2 %. Iba vláda má následne možnosť túto valorizáciu znížiť prípadne zvýšiť.
O úrovni minimálnej mzdy mali šancu ešte pred nariadením rezortu rokovať sociálni partneri. Tí sa však na nej nedohodli, pretože zamestnávatelia presadzujú ponechanie minimálnej mzdy na súčasnej úrovni, pričom odborári trvajú na 4,1-% raste. V prípade nedohody následne definitívne rozhoduje vláda.
"Vzhľadom na aktuálny vývoj ekonomiky a minulé valorizácie sme navrhovali ponechať túto mzdu na úrovni tohto roka," uviedol Martin Hošták z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Poznamenal, že minimálna mzda rástla v minulom období neúmerne, a to aj napriek tomu, že vývoj slovenskej ekonomiky to nedovoľoval.
Zamestnávatelia kritizujú už samotný inštitút minimálnej mzdy. Ten podľa nich negatívne ovplyvňuje najmä živnostníkov či slabších zamestnávateľov, napríklad z textilného priemyslu. "Slabšie zamestnávateľské zväzy vnímajú minimálnu mzdu ako zásadný problém, tak sa prikláňame k nenavyšovaniu tejto mzdy," vysvetlil prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Tomáš Malatinský.
Naopak, odborári trvali na zvýšení mzdy o 4,1 %. "Rast priemernej mzdy v hospodárstve, rast spotrebiteľských cien, rast produktivity práce, ako aj prijatie vládneho balíčka opatrení v závere minulého roka, na základe ktorého došlo k zdraženiu tovarov a služieb a k zvýšeniu daňovo–odvodového zaťaženia zamestnancov, čo sa následne prejavilo v znížení ich reálnej mzdy," vymenoval dôvody stanoviska Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR jej viceprezident Vladimír Mojš.