WASHINGTON - Návrh zákonodarcov Republikánskej strany na krátkodobé navýšenie dlhového stropu Spojených štátov v piatok podľa očakávaní neprešiel americkým Senátom, kde máji väčšinu demokrati. Proti návrhu republikánskeho predsedu Snemovne reprezentantov Johna Boehnera hlasovalo 59 zákonodarcov, podporilo ho 41 senátorov.
Stalo sa tak aj napriek tomu, že návrh krátko predtým prešiel Snemovňou reprezentantov, v ktorej dominujú republikáni.
Boehnerov návrh zákona počítal s krátkodobým navýšením dlhového limitu o 900 miliárd dolárov, zároveň ale obsahoval škrty vo verejných výdajoch vo výške 917 miliárd dolárov v nasledujúcich desiatich rokoch. Navýšenie by ale vystačilo len na niekoľko mesiacov. Demokrati preto uprednostňujú dlhodobé riešenie a škrty vo výške 2,2 biliónov dolárov.
Dohodu by republikáni a demokrati mali dosiahnuť do budúceho utorka. Ak sa to nepodarí, nebude vláda schopná platiť účty, čo by mohlo vyvolať turbulencie na globálnych finančných trhoch, ale zároveň aj dostať USA späť do recesie. Dlhový strop bol pritom zvýšený už mnohokrát. Od roku 1962, kedy bol zavedený, sa tak stalo celkom 74-krát.
Moody's úverovú spoľahlivosť USA potvrdí
Medzinárodná ratingová agentúra Moody's predpokladá, že rating USA potvrdí na najvyššom stupni. Upozornila však, že ratingu na stupni Aaa pravdepodobne pridelí negatívny výhľad, čo bude znamenať, že zo strednodobého hľadiska bude existovať riziko jeho zníženia. Závisieť to bude od výkonu americkej ekonomiky v roku 2012 a od perspektívy budúcich opatrení na redukciu deficitu verejných financií, povedal v piatok večer analytik Moody's Steven Hess.
Agentúra sa takto vyjadrila štyri dni pred 2. augustom, čo je dátum odkedy USA podľa Washingtonu nebudú mať hotovosť na platenie všetkých svojich účtov, ak poslanci neschvália vyšší limit pre vládny dlh. Moody's správu zverejnila preto, aby objasnila svoj postoj, povedal jej predstaviteľ Richard Cantor. "Niekedy existuje zmätok a všetky ratingové agentúry sa dávajú do jednej skupiny," konštatoval. Rozdiel je v tom, že agentúra Standard & Poor's naznačila, že by mohla o znížení ratingu USA rozhodnúť do polovice októbra, ale Moody's je ochotná s rozhodnutím počkať dlhšie.
Moody's predpokladá, že americká vláda bude svoje dlhopisy naďalej splácať, hoci poslanci do 2. augusta nezvýšia limit na vládny dlh. "Príjmy budú určitý čas viac ako primerané na to, aby sa platby uhrádzali, hoci iné výdavky sa výrazne znížia," uviedla agentúra vo svojej správe. Moody's poznamenala, že prvá platba úrokov z dlhopisov v sume 31 mld. USD je splatná až 15. augusta.
Agentúra nepredpokladá, že USA nebudú schopné plniť svoje záväzky 4. augusta, kedy budú splatné štátne pokladničné poukážky v hodnote 59 mld. USD, pretože nie je pravdepodobné, že by ministerstvo financií nenašlo kupcov na ich refinancovanie. "Ak by rezort financií nebol schopný nájsť kupcov pre rovnaký objem, mohlo by nastať neplnenie záväzkov. Tento scenár sa však zdá mimoriadne nepravdepodobný vzhľadom na rolu trhu so štátnymi pokladničnými poukážkami na americkom aj globálnom finančnom trhu," tvrdí Moody's.