PRAHA - Česko prestane dorovnávať dôchodky ľuďom, ktorí pracovali v časoch Československa na Slovensku a dnes kvôli tomu dostávajú nižší dôchodok. Rozhodlo o tom ministerstvo práce.
Reagovalo tak na stanovisko Súdneho dvora EÚ, podľa ktorého by sa potom mali doplácať ale aj penzie ľuďom z ostatných štátov dvadsaťsedmičky, inak by ich ČR diskriminovala. Dnes o tom informovala hovorkyňa ministerstva práce Viktórie Plívová. Podľa nej ministerstvo čoskoro navrhne zákon, ktorý by doplatenie vylúčil.
"V súvislosti s rozhodnutím Súdneho dvora EÚ bolo ministerstvo práce a sociálnych vecí nútené zrušiť doterajšiu úpravu k dorovnávaniu nižších slovenských dôchodkov, lebo - vo svetle uvedeného rozhodnutia - bola zjavne diskriminačná," uviedla hovorkyňa. Podľa nej preto Česká správa sociálneho zabezpečenia, ktorá penzie vypláca, "nemôže o žiadostiach rozhodovať kladne".
Súdny dvor EÚ v júni odpovedal na otázky, s ktorými sa na neho obrátil český Najvyšší správny súd kvôli rozhodnutiu českého Ústavného súdu v jednom z prípadov. Európski sudcovia uviedli, že Česko môže rozhodnúť o dorovnaní nižších dôchodkov zo Slovenska. Keď ich ale bude doplácať, malo by rovnako pristupovať aj k ľuďom z ostatných štátov dvadsaťsedmičky. Odstrániť diskrimináciu medzi Čechmi a inými euroobčanmi by ČR podľa súdu mohla tak, že by prestala dôchodky dorovnávať všetkým.
Ministerstvo zdôvodnilo postup tým, že by doplatenie slovenských dôchodkov za prácu v čase Československa všetkým žiadateľom z EÚ mohlo stáť až 100 miliárd korún ročne (4 miliardy euro). "Takéto navýšenie dôchodkových nákladov by si vyžiadalo výrazný zásah do štátneho rozpočtu a prípadne aj zvýšenie poistného," doplnila Plívová.
Hovorkyňa podotkla, že odpoveď Súdneho dvora EÚ smeruje na Najvyšší správny súd. Podstatná by teda mohla byť aj jeho reakcia.