BRATISLAVA - Cena zemného plynu pre domácnosti vzrastie v tomto roku po druhýkrát. Ako uviedol na štvrtkovej tlačovej besede šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík, plyn pre domácnosti zdražie od 20. júla tohto roka v priemere o 6,92 %.
Regulačný úrad takisto schválil zvýšenie cien plynu určeného na výrobu tepla o 9,37 %. To by sa mohlo podľa Holjenčíka premietnuť do zvýšenia cien tepla pre domácnosti v priemere o 6 %.
Domácnosti, ktoré používajú zemný plyn len na varenie (kategória D1), si po tomto zvýšení ceny plynu podľa regulačného úradu ročne priplatia o necelých 1,9 eur. Domácnostiam využívajúcim plyn aj na ohrev vody (kategória D2) sa zvýšia ročné náklady na kúpu plynu o vyše 34 eur. Domácnosti, ktoré zemným plynom aj kúria (kategória D3) si po zvýšení ceny plynu podľa výpočtov regulačného úradu ročne priplatia o vyše 77 eur.
Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) žiadal regulačný úrad o zvýšenie cien plynu pre domácnosti od júla tohto roka o takmer 8 %. Cenu plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti chceli plynári zvýšiť až o vyše 40 %. “Úrad sa na základe vlastných analýz a výpočtov nestotožnil s návrhmi SPP,“ uviedol Holjenčík. Podľa neho ak by sa regulačný úrad stotožnil s návrhmi SPP na zvýšenie ceny plynu, domácnosti by si ročne priplatili od 8 eur do 340 eur, v závislosti od kategórie odberu.
Nové ceny plynu pokryjú podľa plynárov iba časť nákladov, ktoré sú spojené s dodávkou plynu pre regulované segmenty. “To znamená, že aj v tomto roku očakávame v regulovaných segmentoch stratu. V súčasnosti platná cenová regulácia zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví neodráža ekonomickú realitu a nie je postavená na princípoch spravodlivej cenovej regulácie,“ reagoval na rozhodnutie regulátora hovorca SPP Ondrej Šebesta. V minulom roku podľa plynárov dosiahla strata v regulovaných segmentoch dodávky plynu viac ako 70 mil. eur. “Pre žiadnu spoločnosť, vrátane SPP, nie je udržateľné, aby v jednom zo segmentov trhu dosahovala dlhodobú stratu,“ konštatoval Šebesta.
Plynári požadovali zvýšenie cien plynu pre domácnosti aj od septembra tohto roku, a to podľa Holjenčíka v priemere o vyše 30 %. Regulačný úrad sa však s návrhom SPP nestotožnil. “Žiadne ďalšie zdraženie v inom termíne nepredpokladáme,“ konštatoval Holjenčík.
Slovenský plynárenský priemysel žiadal zvýšenie ceny plynu pre domácnosti najmä pre nárast cien ropných produktov na svetových trhoch. “Aktuálna cena ropných olejov je o 40 % vyššia ako predpokladal regulátor pri stanovovaní cien plynu na tento rok. To je tak mimoriadny vývoj, že naň SPP musel reagovať,“ vysvetlil pred mesiacom po podaní cenového návrhu hovorca SPP Ondrej Šebesta. Podľa plynárov uvedené cenové návrhy boli aj dôsledkom toho, že zohľadňovanie reálnych nákladov nebolo spoločnosti umožňované priebežne.
Domácnostiam sa naposledy menili ceny plynu začiatkom tohto roka, keď im v priemere vzrástli o 4,47 %. Regulačný úrad taktiež koncom minulého roka rozhodol o zvýšení priemernej ceny plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti, a to o 6,12 %.
Domácnosti si v tomto roku už môžu po prvýkrát vybrať aj iného dodávateľa zemného plynu. Ponúkať zemný plyn slovenským domácnostiam začali spoločnosti RWE Gas Slovensko, ČEZ Slovensko a Lama Investments. Títo alternatívni dodávatelia sľubujú nižšiu cenu plynu ako tradičný dodávateľ. Ak chcú domácnosti využívať služby nového dodávateľa plynu už koncom tohto roka, kedy začína nová vykurovacia sezóna, musia požiadať o zmenu dodávateľa najneskôr do 20. júna tohto roka.