NEW YORK - Číne hrozí v roku 2013 tvrdé pristátie, pretože sa snaží urýchliť hospodársky rast prostredníctvom investícií, čo vedie k nadbytočnej výrobnej kapacite. Upozornil na to americký ekonóm a profesor newyorskej univerzity Nouriel Roubini, ktorý predpovedal nedávnu finančnú krízu.
"Čína je čoraz viac závislá nielen od exportu, ale aj od fixných investícií, ktoré sa už vyšplhali na zhruba 50 % hrubého domáceho produktu," skonštatoval Roubini, podľa ktorého to prináša dva problémy: možný rast problematických nesplácaných úverov v bankách a nadbytočnú výrobnú kapacitu. Výsledkom býva tvrdé pristátie.
Ratingová agentúra Fitch odhaduje, že Číne hrozí 60-% riziko vypuknutia bankovej krízy do polovice roka 2013. Objem úverov totiž za dva roky vzrástol o 2,7 miliardy USD. To vytlačilo ceny nehnuteľností v krajine na historické maximum napriek tomu, že úrady stanovili cenový strop a obmedzili nákup druhej nehnuteľnosti.
Čína stojí teraz pred náročnou úlohou - musí dosiahnuť vysoké tempo rastu ekonomiky v rozmedzí 8 až 9 % a udržať ceny pod kontrolou pred budúcoročnou plánovanou výmenou politického vedenia. Po tejto "chúlostivej záležitosti" ju čaká ďalšia ťažká úloha, a to znížiť fixné investície a zvýšiť spotrebu. Ak sa jej to nepodarí, čaká ju tvrdý dopad na zem. Informovala o tom agentúra Bloomberg.